Fikcyjne rozwody przestaną się opłacać
Ministerstwo Finansów chce uściślenia definicji samotnego rodzica. Jeśli Sejm jesienią przegłosuje projekt nowelizacji prawa podatkowego, to przestaną się opłacać fikcyjne rozwody dla uzyskania chociażby ulgi na dziecko. Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów podkreśla, że wreszcie będzie wiadomo, kto naprawdę samotnie wychowuje dziecko.
23.08.2010 | aktual.: 23.08.2010 07:20
W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Magdalena Kobos zwróciła uwagę na brak solidarności społecznej i pogarszanie się sytuacji prawdziwych samotnych rodziców. Są wypychani na przykład z kolejek do przedszkoli przez osoby tylko podające się za samotnych rodziców.
Nowelizacja wprowadzi też zmiany w opodatkowaniu stypendiów. Stypendia, na przykład sportowe i edukacyjne, ufundowane przez samorządy i organizacje pożytku publicznego, mają być zwolnione z podatku do 3.800 złotych rocznie. Obecnie podatek jest obliczany miesięcznie, a limit dziesięciokrotnie mniejszy. Dotychczas nie można było odliczyć ulgi, gdy fundator przekazywał stypendium jednorazowo za kilka miesięcy. Powodem było przekroczenie limitu.
Projekt nowelizacji ustawy podatkowej zawiera również zmiany w rozliczaniu internetu: ulgą będą objęte osoby korzystające z sieci za pomocą komórki i laptopa, a także kawiarenki internetowe. Ponadto wystarczy jakiekolwiek potwierdzenie dokonania przelewu - dotychczas urzędy skarbowe żądały okazania oryginału faktury.
Posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o PIT po powrocie z wakacji parlamentarnych. Projekt przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne państwo" w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.