Firma będzie mogła wynająć sobie specjalistę
Prowadzenie badań jest kosztowne. Dlatego polskie firmy są za mało innowacyjne. Czasowe zatrudnienie pracowników naukowych ma to zmienić.
Zachęcić do tego ma nowelizacja rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu “Kapitał ludzki”, której projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Tylko najlepsi
Jest w nim mowa o udzielaniu wsparcia na użyczenie wysoko wykwalifikowanego personelu. Taki pracownik musi być oddelegowany z dużej firmy lub jednostki badawczej, a celem jego zatrudnienia ma być prowadzenie badań oraz wprowadzanie innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach. To szansa na szybszy rozwój firm zajmujących się m.in. elektroniką, biotechnologią, automatyką przemysłową, ITT oraz wszystkich tych, w których prowadzi się badania.
Zachętą do skorzystania z ich usług ma być dotacja do kosztów zatrudnienia. Wyniesie 50 proc. wszystkich wydatków z tym związanych. W szczególności dotyczy to pensji i wydatków na obowiązkowe składki i ubezpieczenia. Taka pomoc będzie mogła być udzielana maksymalnie na trzy lata.
Biznes i nauka
_ Mobilność kadry naukowej jest pożądana _– wskazuje Bogusław Węgliński z IP Management Poland. _ Pozwoli to na komercjalizację wiedzy i wymianę doświadczeń. _
Przy takim wsparciu prace badawcze mogą być prowadzone pod kątem rzeczywistych potrzeb przedsiębiorcy, a wynalazki zostaną sprawdzone w praktyce.
Jak wskazuje Adam Paukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego, w 2007 r. po wniesieniu opłat przez uprawnionych wpisano do rejestru 3534 patenty.
_ Jednak niewielka ich część jest komercjalizowana, czyli wykorzystywana w praktyce _– mówi Adam Rylski, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. _ Dzięki temu wsparciu więcej projektów będzie realizowanych, a nie trafi na półkę. _
_ To bardzo dobre rozwiązanie, oczekiwane przez wiele firm _ – mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. _ Może to być szczególnie interesujące dla poszukujących rozwiązania jakiegoś specyficznego i zarazem specjalistycznego problemu. Warto jednak zadać pytanie, czy wsparcie to będzie mogło objąć specjalistów z zagranicy _– zastanawia się Kamiński. Pracownik również z zagranicy
_ Nie ma takich ograniczeń w programie "Kapitał ludzki" _ – uspokaja Dorota Bortnowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Z_ tego wynika, że będzie można również zatrudnić naukowca z zagranicy _.
O dotacje firmy będą mogły się ubiegać w województwach. Będą one bowiem udzielane poprzez tzw. ósmą oś priorytetową programu "Kapitał ludzki".
Zgodnie z założeniami rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia i już wtedy będzie możliwe udzielanie takiej pomocy. Jednak o szczegółowych terminach naboru wniosków będą decydować poszczególne urzędy marszałkowskie.
Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do unijnego rozporządzenia o wyłączeniach blokowych (DzUrz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008 r.). ∑
Kto i kogo może zatrudnić
Przewidywane wsparcie będzie dostępne tylko dla firm zaliczanych do kategorii małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc będzie polegała na udzieleniu 50 proc. dotacji do kosztów związanych z zatrudnieniem. Pracownik, którego firma będzie chciała zatrudnić, musi łącznie spełniać następujące warunki:
∑ musi zostać zatrudniony na nowym stanowisku pracy, czyli nie może zastępować obecnych pracowników,
∑ przed czasowym zatrudnieniem ma pracować w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie od co najmniej dwóch lat,
∑ ma zostać zatrudniony na stanowisku związanym z działalnością w dziedzinie badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji.
Michał Kołtuniak