Trwa ładowanie...
d3iiuvh

Firma będzie mogła wynająć sobie specjalistę

Prowadzenie badań jest kosztowne. Dlatego polskie firmy są za mało innowacyjne. Czasowe zatrudnienie pracowników naukowych ma to zmienić.

Share
d3iiuvh

Zachęcić do tego ma nowelizacja rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu “Kapitał ludzki”, której projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Tylko najlepsi

Jest w nim mowa o udzielaniu wsparcia na użyczenie wysoko wykwalifikowanego personelu. Taki pracownik musi być oddelegowany z dużej firmy lub jednostki badawczej, a celem jego zatrudnienia ma być prowadzenie badań oraz wprowadzanie innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach. To szansa na szybszy rozwój firm zajmujących się m.in. elektroniką, biotechnologią, automatyką przemysłową, ITT oraz wszystkich tych, w których prowadzi się badania.

Zachętą do skorzystania z ich usług ma być dotacja do kosztów zatrudnienia. Wyniesie 50 proc. wszystkich wydatków z tym związanych. W szczególności dotyczy to pensji i wydatków na obowiązkowe składki i ubezpieczenia. Taka pomoc będzie mogła być udzielana maksymalnie na trzy lata.

d3iiuvh

Biznes i nauka

_ Mobilność kadry naukowej jest pożądana _– wskazuje Bogusław Węgliński z IP Management Poland. _ Pozwoli to na komercjalizację wiedzy i wymianę doświadczeń. _

Przy takim wsparciu prace badawcze mogą być prowadzone pod kątem rzeczywistych potrzeb przedsiębiorcy, a wynalazki zostaną sprawdzone w praktyce.

Jak wskazuje Adam Paukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego, w 2007 r. po wniesieniu opłat przez uprawnionych wpisano do rejestru 3534 patenty.
_ Jednak niewielka ich część jest komercjalizowana, czyli wykorzystywana w praktyce _– mówi Adam Rylski, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. _ Dzięki temu wsparciu więcej projektów będzie realizowanych, a nie trafi na półkę. _

_ To bardzo dobre rozwiązanie, oczekiwane przez wiele firm _ – mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. _ Może to być szczególnie interesujące dla poszukujących rozwiązania jakiegoś specyficznego i zarazem specjalistycznego problemu. Warto jednak zadać pytanie, czy wsparcie to będzie mogło objąć specjalistów z zagranicy _– zastanawia się Kamiński. Pracownik również z zagranicy

d3iiuvh

_ Nie ma takich ograniczeń w programie "Kapitał ludzki" _ – uspokaja Dorota Bortnowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Z_ tego wynika, że będzie można również zatrudnić naukowca z zagranicy _.

O dotacje firmy będą mogły się ubiegać w województwach. Będą one bowiem udzielane poprzez tzw. ósmą oś priorytetową programu "Kapitał ludzki".

Zgodnie z założeniami rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia i już wtedy będzie możliwe udzielanie takiej pomocy. Jednak o szczegółowych terminach naboru wniosków będą decydować poszczególne urzędy marszałkowskie.

Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do unijnego rozporządzenia o wyłączeniach blokowych (DzUrz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008 r.). ∑

d3iiuvh

Kto i kogo może zatrudnić

Przewidywane wsparcie będzie dostępne tylko dla firm zaliczanych do kategorii małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc będzie polegała na udzieleniu 50 proc. dotacji do kosztów związanych z zatrudnieniem. Pracownik, którego firma będzie chciała zatrudnić, musi łącznie spełniać następujące warunki:
∑ musi zostać zatrudniony na nowym stanowisku pracy, czyli nie może zastępować obecnych pracowników,
∑ przed czasowym zatrudnieniem ma pracować w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie od co najmniej dwóch lat,
∑ ma zostać zatrudniony na stanowisku związanym z działalnością w dziedzinie badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji.

Michał Kołtuniak

d3iiuvh

Podziel się opinią

Share
d3iiuvh
d3iiuvh