Trwa ładowanie...
d4hwdge
kryzys

Firmy będą obchodzić Pakiet Antykryzysowy

Czy pracodawcy będą niezgodnie z duchem prawa wykorzystywać Pakiet Antykryzysowy obchodząc zapisy ustawy go realizującej
Share
d4hwdge

*"Gazeta Prawna" przewiduje, że pracodawcy będą niezgodnie z duchem prawa wykorzystywać Pakiet Antykryzysowy obchodząc zapisy ustawy go realizującej. *

Projekt tej ustawy Rada Ministrów ma przyjąć we wtorek. Przewiduje ona np., że dopłaty do pensji pracowników otrzymają tylko ci pracodawcy, którzy zobowiążą się, że nie zwolnią podwładnych z przyczyn ich nie dotyczących. Inaczej będą musieli zwrócić otrzymaną pomoc do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Tymczasem firmy będą mogły omijać ten warunek zwalniając część pracowników jeszcze przed złożeniem wniosku o wypłatę subsydiów. W ten sposób zaoszczędzą na wynagrodzeniach pracowników, których się pozbyli, a pozostałym wypłacą dopłaty do pensji.

d4hwdge

Według gazety fikcyjny może się okazać również wymóg przygotowania programu naprawczego firmy. Projekt ustawy nakłada bowiem jedynie obowiązek opracowania takiego programu, ale już nie jego realizacji.

Specustawa, którą we wtorek ma zająć się rząd, ma przeciwdziałać zwolnieniu około 250 tys. pracowników firm, które ucierpiały w wyniku kryzysu. Tymczasem - pisze "Gazeta Prawna" - część najbardziej zagrożonych firm zostanie wykluczona z ubiegania się o pomoc. Nie będzie ona bowiem przysługiwać tym, które nie regulują w terminie m.in. zobowiązań podatkowych i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników.

d4hwdge

Podziel się opinią

Share
d4hwdge
d4hwdge