Firmy rezygnują z umów. Wysokie ceny wykańczają budowlankę
Firma CCM opracowała raport o wzroście cen surowców i materiałów budowlanych. Drastyczne podwyżki zmuszają firmy do rezygnacji z umów. Budimex nie podpisał kontraktów za 3 mld zł - informuje w piątek "Puls Biznesu". - Tak źle jak obecnie już dawno nie było. Do ustabilizowania cen daleka droga - uważa Michał Lempkowski z CCM.
29.04.2022 | aktual.: 29.04.2022 08:10
Gazeta zauważa, że branża budowlana, a zwłaszcza wykonawcy robót, od dwóch lat działają w niestabilnym otoczeniu gospodarczym na skutek m.in. pandemii oraz ataku Rosji na Ukrainę.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Podaje, że firma doradczo-inżynieryjna CCM przygotowała raport dotyczący wpływu wojny w Ukrainie na wzrost kosztów realizacji inwestycji budowlanych w Polsce, pokazujący wzrost cen surowców i materiałów budowlanych.
- Od rozpoczęcia zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do 25 kwietnia wzrost cen przekroczył 90 proc. Zdrożało praktycznie wszytko, co jest wykorzystywane w budownictwie. Tak źle jak obecnie już dawno nie było. Poziom i dynamika zmian cen nie były obserwowane od wielu lat. Trend wzrostowy się utrzymuje, a do ustabilizowania cen i sytuacji na rynku jeszcze daleka droga - mówi "PB" Michał Lempkowski z CCM.
Gazeta podaje, że z analiz CCM wynika, że w tym okresie podrożały zwłaszcza wyroby stalowe (wzrost o 61 proc.), gaz ziemny (o 44 proc.) i energia elektryczna (o 36 proc.). Przedstawiciele firmy podkreślają też wzrost cen innych surowców energetycznych wskazując, że na przykład 8 marca węgiel był droższy aż o 90 proc. niż przed wojną.
Zauważają, że w branżę budowlaną mocno uderzył zwłaszcza wzrost cen ropy naftowej i związane z tym podwyżki cen asfaltu i paliw silnikowych.
"PB" zauważa, że problem dotyczy zarówno małych, jak i dużych firm, a grupa Budimex - branżowy lider - z powodu gwałtownie rosnących cen materiałów nie podpisała kontraktów o wartości 3 mld zł. Ceny były znacznie wyższe, niż zakładano w ofertach - podała gazeta.
Tak drogo jeszcze nigdy nie było
Ceny materiałów budowlanych w marcu tego roku wzrosły średnio o prawie 30 proc. wobec marca 2021 r. - podała Grupa PSB Handel. Najmocniej, bo o 63 proc. wzrosły ceny izolacji termicznych.
Jak wynika z ostatniego raportu Grupy PSB Handel, ceny płyt OSB wzrosły w marcu 2022 r. w stosunku do marca 2021 r. o 50 proc., suchej zabudowy o 43 proc., dachów i rynien o 37 proc., ścian i kominów o 37 proc., izolacji wodochronnych o 33 proc., instalacji i ogrzewania o 26 proc.
Wyliczono też, że ceny w dziale ogród i hobby wzrosły o 29 proc., instalacje, ogrzewanie o 26 proc., motoryzacja o 26 proc., wykończenia o 25 proc., płytki, łazienki, kuchnie o 23 proc., cement, wapno o 22 proc., stolarka o 21 proc., narzędzia o 20 proc., oświetlenie, elektryka o 19 proc., chemia budowlana o 18 proc., dekoracje o 18 proc., wyposażenie, AGD o 18 proc. oraz farby, lakiery o 14 proc.
Największe wzrosty cen zanotowane w dziale izolacje termiczne, gdzie zwyżka sięgnęła 64 proc., płyty OSB zdrożały o 51 proc., sucha zabudowa o 45 proc., dachy, rynny o 37 proc., a ściany i kominy o 34 proc.
Napaść Rosji może pogłębić kłopoty firm z rentownościami kontraktów pozyskanych w 2021 - napisano w raporcie Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Dodano, że skutkiem działań wojennych w Ukrainie będzie wzrost cen surowców na rynkach światowych, który prawdopodobnie przyczyni się do dalszego wzrostu cen materiałów na polskim rynku budowlanym.