Firmy: teraz już tylko lepiej!

W I kw. 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji, jednocześnie zanotowano wzrost optymizmu prognoz, szczególnie odnośnie perspektyw popytu, produkcji i eksportu - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w czwartek. Wzrost optymizmu przekłada się na coraz mniejszy odsetek firm redukujących zatrudnienie i coraz większy je zwiększających.

Firmy: teraz już tylko lepiej!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W I kw. 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji, jednocześnie zanotowano wzrost optymizmu prognoz, szczególnie odnośnie perspektyw popytu, produkcji i eksportu - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w czwartek. Wzrost optymizmu przekłada się na coraz mniejszy odsetek firm redukujących zatrudnienie i coraz większy je zwiększających. Nie przekłada się on natomiast jeszcze na plany inwestycyjne. Oczekiwania inflacyjne osłabiły się.

Poniżej synteza dokumentu NBP:

SYTUACJA EKONOMICZNA

W I kw. 2010 r. sektor przedsiębiorstw odnotował niewielką poprawę sytuacji. Zanotowano również dalszy wzrost optymizmu prognoz, czemu sprzyjały coraz lepsze perspektywy sprzedaży. Jednocześnie wewnątrz próby sytuacja pozostała bardzo zróżnicowana i część przedsiębiorstw, w tym zwłaszcza budownictwo i transport odczuły jej pogorszenie. Wzrósł odsetek przedsiębiorstw, które trudności związane z kryzysem mają już za sobą.

POPYT i PRODUKCJA

W I kw. 2010 r. odnotowano dalsze niewielkie osłabienie bariery popytu. Jednocześnie wzrosły wartości wskaźników oczekiwanego popytu oraz produkcji na II kw. 2010 r., a ich poziomy są bliskie notowanym przed okresem spowolnienia gospodarczego.

Wzrosty wskaźników odnotowano w większości analizowanych grup przedsiębiorstw. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na polski eksport, choć częściej zwiększenia sprzedaży na obce rynki oczekują przedsiębiorstwa eksportujące relatywnie mało niż podmioty, dla których podstawowym rynkiem zbytu jest zagranica. Pomimo umocnienia złotego w stosunku do euro, opłacalność eksportu pozostała na relatywnie wysokim poziomie. Dalsza aprecjacja rodzimej waluty mogłaby jednak zagrozić działalności eksportowej w przyszłości.

EKSPORT

W I kw. 2010 r. odnotowano poprawę oczekiwań analizowanych przedsiębiorstw odnośnie wielkości eksportu. Pomimo niekorzystnych tendencji, opłacalność eksportu nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Dalszej poprawie uległy oczekiwania odnośnie sprzedaży eksportowej.

Wskaźnik prognoz eksportu na II kw. 2010 r. odnotował lekki wzrost (do 18,4 pkt.) i kształtuje się obecnie na najwyższym poziomie od dwóch lat, W I kw. br. konkurencyjność cenowa polskiego eksportu rozliczanego w euro uległa pogorszeniu, jednak nadal utrzymywała się na relatywnie wysokim poziomie.

Podobnie jak w poprzednim badaniu średnie kursy graniczne opłacalności eksportu były niższe od kursów rzeczywistych dolara oraz euro, a odsetek przedsiębiorstw, dla których eksport nie był opłacalny pozostał na niskim poziomie. Jednocześnie nieco więcej przedsiębiorstw zadeklarowało, że barierą mogącą w przyszłości zagrozić działalności przedsiębiorstwa jest kurs walutowy, zarówno jego poziom, jak i wahania. Odsetek podmiotów stosujących instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem kursowym, po wyraźnym spodku w zeszłym roku, pozostał na relatywnie niskim poziomie.

ZATRUDNIENIE

Prognozy zatrudnienia poprawiają się nieprzerwanie od roku - w II kw. przedsiębiorstwa prawie równie często przewidują wzrost zatrudnienia co jego spadek. Jest to wynikiem zarówno zmniejszenia się udziału przedsiębiorstw przewidujących redukcję zatrudnienia, jak i wzrostu odsetka firm planujących je zwiększyć. W większości sekcji i klasyfikacji prognozy zatrudnienia poprawiły się.

Wzrost wskaźnika prognoz zatrudnienia (po korekcie sezonowej) następuje od połowy 2009 r. w prawie wszystkich analizowanych przekrojach klasyfikacyjnych. W bardzo wielu z nich wskaźnik ten pozostaje jednak ujemny, a więc w dalszym ciągu prognozy spadku zatrudnienia przeważają nad prognozami jego wzrostu.

WYNAGRODZENIA

Wzrost płac obejmie wyraźnie większą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale oraz w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie jednak na nieco niższym poziomie niż w poprzednim kwartale. Podwyższać płace będą najczęściej przedsiębiorstwa, które przezwyciężyły już trudności związane ze spowolnieniem gospodarczym. Pogorszyła się relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy.

INWESTYCJE

W II kw. br. nie należy się spodziewać większych zmian aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw. Mimo dalszej poprawy sytuacji ekonomicznej zainteresowanie inwestycjami jest nadal niewielkie. W próbie widoczne jest jednak wyraźne zróżnicowanie w obrębie poszczególnych branż i klas. Pozytywnie natomiast należy ocenić fakt, że niemal wszyscy inwestorzy, którzy posiadali inwestycje w fazie realizacji zapowiadają ich kontynuację.

ZAPASY

W przedsiębiorstwach nadal trwa proces wyzbywania się nadmiernych zapasów produktów gotowych. Jednak tempo obserwowanej od początku ubiegłego roku poprawy dopasowania zapasów wyhamowało w I kw. Pogorszenie dopasowania zapasów odnotowano m.in. w grupie firm zajmujących się produkcją dóbr inwestycyjnych, zaopatrzeniowych oraz w części przedsiębiorstw sektora MSP.

KREDYT

W I kw. 2010 r. mediany oprocentowania krótko- i długoterminowych kredytów złotowych utrzymały się na poziomach zbliżonych do poprzedniego kwartału. Wśród przedsiębiorców będących kredytobiorcami wciąż przeważają oczekiwania wzrostu oprocentowania kredytów w najbliższym okresie.

CENY

Oczekiwania inflacyjne uległy osłabieniu kw/kw, ankietowane przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej przewidują spadek inflacji w ciągu najbliższego roku niż jej wzrost. Nie uległy natomiast zmianie oczekiwania odnośnie dynamiki cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji. Można też oczekiwać niewielkiego wzrostu dynamiki cen własnych produktów i usług. Mimo stopniowej poprawy nadal więcej przedsiębiorstw w próbie obniża marże na sprzedaży krajowej niż je podnosi. Marże na sprzedaży zagranicznej odznaczają się tendencją spadkową. Spadek marż notowany jest we wszystkich sekcjach, poza energetyką i niektórymi branżami usługowymi. (PAP)

map/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)