Trwa ładowanie...
dfeklm7

Firmy z Chin i Korei Płd. zainteresowane budową elektrowni z KW

30.01. Ruda Śląska (PAP) - Dwa duże koncerny z Chin i Korei Południowej są wstępnie zainteresowane budową - wspólnie z Kompanią Węglową (KW) - bloku energetycznego zasilanego...

Share
dfeklm7

30.01. Ruda Śląska (PAP) - Dwa duże koncerny z Chin i Korei Południowej są wstępnie zainteresowane budową - wspólnie z Kompanią Węglową (KW) - bloku energetycznego zasilanego węglem kamiennym - poinformowała w poniedziałek prezes spółki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

"Na ogłoszone w połowie listopada ubiegłego roku zaproszenie do potencjalnych partnerów wpłynęło pięć ofert. Po analizie na tzw. krótkiej liście umieściliśmy dwa koncerny; obydwa azjatyckie" - powiedziała dziennikarzom prezes w Rudzie Śląskiej.

Dodała, że wstępne rozmowy z oferentami będą prowadzone jeszcze w lutym, a bardziej szczegółowe - w marcu. Równolegle rozpoczynają się prace nad wstępnym studium wykonalności, które wykona zewnętrzna firma - właśnie rusza przetarg na jej wyłonienie. Studium ma m.in. określić podstawowe parametry techniczne inwestycji.

dfeklm7

"Wstępne rozmowy z oferentami podejmiemy już na przełomie stycznia i lutego. Natomiast w marcu będziemy chcieli przedłożyć oferentom wstępne założenia techniczne" - powiedziała prezes Kompanii. Nie sprecyzowała, w jakim terminie KW będzie chciała wyłonić partnera do budowy elektrowni. Nie zdradziła też nazw koncernów z krótkiej listy.

Zgodnie z opublikowanym w listopadzie zeszłego roku ogłoszeniem, KW szuka partnera do współpracy w projektowaniu, finansowaniu i budowie bloku energetycznego o mocy 900 megawatów, opartego na węglu kamiennym.

Nowy blok energetyczny ma być wysokosprawny (jego minimalna sprawność ma wynosić 45 proc.) oraz niskoemisyjny. Ma to być również "wkład sektora węglowego w gospodarkę niskoemisyjną".

Kompania chciałaby, aby blok energetyczny został wybudowany w formule spółki celowej z partnerem. KW chciałaby mieć w niej do 49 proc. udziałów. Firma nie chce mieć większości w spółce, ale chce zachować realny wpływ na jej funkcjonowanie. Lokalizacja elektrowni nie jest na razie przesądzona. Jedną z możliwych jest Wola w gminie Miedźna, w powiecie pszczyńskim.

Budowa, wspólnie z partnerem z branży energetycznej, elektrowni węglowej, to jedno z założeń nowej strategii Kompanii. Wcześniej spółka przygotowywała podobny projekt z koncernem RWE, jednak inwestor ten wycofał się z tego przedsięwzięcia. (PAP)

mab/ asa/

dfeklm7

Podziel się opinią

Share
dfeklm7
dfeklm7