Fiskus coraz częściej blokuje rachunki Polaków. Ma ku temu ważny powód
Krajowa Administracja Skarbowa coraz częściej stosuje zabezpieczenia majątkowe - donosi serwis prawo.pl. Wiceminister finansów zapowiedział, że KAS będzie utrzymywał ten kierunek.
Krajowa Administracja Skarbowa może zabezpieczyć środki podatnika w postaci rachunków bankowych, nieruchomości, lub ruchomości. Zajmują się tym komórki fiskusa ds. ustalania mienia.
"Zabezpieczenia dokonane przez organy KAS dają podstawę do działania kolejnym organom, w tym prokuraturze. Nie pozbawia to jeszcze przestępcy środków z przestępstwa, ale uniemożliwia korzystanie z nich" - tłumaczy serwisowi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Wigilię wolne czy do pracy? Oni chcieliby wcześniej świętować
W opinii prawników skarbówka stosuje takie działania coraz częściej, bo organom podatkowym zależy na zwiększaniu skuteczności kontroli. - Przejawem tego jest zarówno dążenie do szybszego odzyskiwania zaległości podatkowych, jak i częstsze stosowanie zabezpieczeń majątkowych - mówi Adrian Stępień, partner w Zespole Tax Litigation w CRIDO, cytowany przez prawo.pl.
"Należy przy tym pamiętać, że zabezpieczenie majątku podatnika nie tylko chroni interesy Skarbu Państwa, ale też dodatkowo może służyć wstrzymywaniu biegu terminu przedawnienia, co może być dla fiskusa ważnym argumentem" - podkreśla ekspert.
Fiskus zmienia cel kontroli
W ciągu ostatnich ośmiu lat administracja podatkowa skupiała się głównie na kontrolach związanych z podatkiem dochodowym. Obecnie jednak zmienia się kierunek działań i urzędy skarbowe coraz częściej wstrzymują zwroty VAT.
Tzw. luka VAT odnotowuje dynamiczny wzrost. W 2021 roku wynosiła zaledwie 2,6 proc., jednak już rok później wzrosła do 7,3 proc. W 2023 roku osiągnęła aż 15,8 proc. Taka sytuacja nie umknęła uwadze urzędów skarbowych. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych w zeszłym roku przekroczyła 9 tys., co stanowi duży wzrost w porównaniu do ponad 4 tys. kontroli zrealizowanych rok wcześniej.