Trwa ładowanie...

Fiskus skubie nasze oszczędności

Mimo kryzysu dochody fiskusa z tytułu podatku od zysków kapitałowych rosną. W tym roku znów zarobi więcej - pisze "Puls Biznesu".

Share
Fiskus skubie nasze oszczędności
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1hmph6

Ministerstwo Finansów w obecnym budżecie założyło, że dochody z tytułu podatku Belki osiągną 2,8 mld zł. W zeszłym roku było to 2,4 mld. Tym samym będzie to największa dynamika wzrostu wpływów od 2008 roku.

Realizacja budżetu na ten rok potwierdza, że przewidywania resortu najprawdopodobniej się sprawdzą. Od stycznia do sierpnia zanotowano wpływ 1,8 mld zł. W zeszłym roku było to 1,6 mld.

d1hmph6

Dodatkowy dochód fiskusa pochodzi przede wszystkim z rosnących oszczędności Polaków. W połowie 2011 roku posiadaliśmy na lokatach 350 mld zł. W sierpniu tego roku już 400 mld. Do tego wzrosło oprocentowanie depozytów. Przed rokiem banki oferowały nam 4 proc. od zdeponowanych środków. W tym możemy liczyć na 4,5 proc.

Tzw. podatek Belki, czyli danina w wysokości 19 proc. od dochodów kapitałowych, płacimy od zysków z lokat, rachunków bankowych oraz udziału w funduszach kapitałowych.

d1hmph6

Podziel się opinią

Share
d1hmph6
d1hmph6