Trwa ładowanie...
d1daeao
24-11-2015 16:55

Fitch: Dopłaty na gwarant. depozytów spowodują kwartalne straty części banków

Warszawa, 24.11.2015 (ISBnews) - Polskie banki będą musiały w IV kw. zmierzyć się z kosztami obowiązkowych wpłat przeznaczonych na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Banku) szacowanych na 1,7 mld zł (420 mln USD), co zada kolejny cios zyskowności sektora, który jest już pod ciśnieniem, podała agencja Fitch Ratings. Płatność ta równa się 12% zysku przed opodatkowaniem sektora bankowego w wysokości 14,1 mld zł (3,5 mld USD) w okresie dziewięciu miesięcy do końca września 2015 - wskazał Fitch.

d1daeao

"Spodziewamy się, że koszty związane z upadłością SK Banku zostaną zaksięgowane w IV kw. 2015 i szacujemy, że wpłaty wymagane do pokrycia ubezpieczonych depozytów mogą być na tyle duże, aby wywołać kwartalne straty w niektórych mniej rentownych bankach z oceną Fitch, a mianowicie Getin i BOŚ" - czytamy w komunikacie.

Koszty te nakładają się na spodziewane zwiększenie obciążeń regulacyjnych i podatkowych dla polskiego sektora bankowego. Rozważane działania obejmują wprowadzenie specjalnego podatku bankowego i ewentualną konwersję kredytów hipotecznych w walutach obcych (głównie we franku szwajcarskim), które mogą spowodować znaczne straty w sektorze, przypomina agencja.

"Do tej pory został przyjęty tylko jeden środek wsparcia kredytobiorców hipotecznych: specjalny fundusz pomocy, aby udzielać pomocy detalicznym kredytobiorcom hipotecznych przy spłatach. Banki mają włączyć się do tego funduszu ze składkami według udziału instytucji w puli nieregularnych detalicznych kredytów hipotecznych. Spodziewamy się, że sektor wpłaci 600 mln zł (w IV kw. 2015), co odpowiada 4% zysku brutto sektora za I-III kw. 2015" - czytamy dalej.

Tymczasem na początku 2016 roku zyskowność polskich banków może cierpieć z powodu składek na fundusz ubezpieczenia depozytów, które będą pobierane z góry, podkreśla Fitch.

d1daeao

"Wynika to z zalecenia Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA, że koszty te powinny być zrealizowane w I kwartale tego roku, w jednej racie. Składki na rok 2016 mogą przekroczyć 2 mld zł za 2015 roku. Szczegóły zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. Konieczność uznania całej kwoty bezpośrednich kosztów z tego tytułu, może oznaczać, że niektóre banki zaraportują kwartalne straty za I kw. 2016" - wskazano również.

SK Bank jest pierwszym polskim bankiem, który upada w ciągu ostatnich 15 lat. Sytuacja ta stanowić będzie test mechanizmu gwarantowania depozytów, wskazuje Fitch.

Wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zawiesiła z dniem 21 listopada 2015 r. działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SBRzR) oraz postanowiła wystąpić do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku spółdzielczego.

(ISBnews)

d1daeao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1daeao