Fitch:rating Polski solidny i odporny, bez znacznego ryzyka osłabienia
Rating Polski na poziomie "A minus" jest solidny i odporny i nie widać znacznego ryzyka jego osłabienia - ocenia ekonomista agencji ratingowej Fitch Matteo Napolitano. Jego zdaniem w poprawie polskiego ratingu mogłoby pomóc obniżenie relacji długu do PKB.
- Polski rating "A minus" jest solidny i odporny, bez znaczniejszych perspektyw osłabienia - powiedział w piątek dziennikarzom Napolitano.
- Ratingi państw Europy Środkowo-Wschodniej są mocno powiązane z ratingami państw strefy euro, a te w najbliższym czasie raczej się nie poprawią. By poluźnić te związki, państwa EŚW mogą bardziej zdecydowanie przeprowadzać reformy. W przypadku Polski mogłoby to być obniżenie relacji długu publicznego i długu zagranicznego do PKB - dodał.
- Relację długu do PKB można poprawić bądź poprzez lepszy wzrost lub przez obniżenie długu przez reformy strukturalne. Obecnie poziom polskiego zadłużenia nie jest nadmierny, ale jest wyższy od mediany grupy państw z ratingami "A" - powiedział ekonomista.
Fitch spodziewa się, że wzrost gospodarczy w 2013 r. wyniesie 1,8 proc. lub mniej.
- Prognozujemy wzrost gospodarczy w 2013 r. na poziomie 1,8 proc., przy czym istnieje ryzyko, że będzie on niższy. Z drugiej strony jest jednak przestrzeń w polityce pieniężnej, która może częściowo złagodzić spowolnienie - powiedział Napolitano.
- Przekaz polskiego rządu rozumiemy w ten sposób, że po dokonaniu solidnej konsolidacji w poprzednich latach będzie się starał dalej ograniczać deficyt, ale pozwoli działać automatycznym stabilizatorom, by złagodzić spowolnienie. Sądzę, że to sensowne - dodał.
- Bardzo znaczące spowolnienie może stanowić ryzyko obniżenia perspektyw ratingu - zaznaczył.
Napolitano poinformował, że przedłużenie elastycznej linii kredytowej w MFW i zniesienie przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu w stosunku do Polski są już uwzględnione w ratingu.
- Zniesienie procedury nadmiernego deficytu jest naszym bazowym scenariuszem dla Polski i jest już uwzględnione w ratingu i jego perspektywie. Podobnie rzecz się ma z przedłużeniem elastycznej linii kredytowej w MFW - powiedział Napolitano.
W piątek Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma rozpatrzyć wniosek Polski o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL).
Napolitano ocenił, że rating Węgier nie wróci do poziomu inwestycyjnego wcześniej, niż węgierski wzrost PKB powróci do potencjalnego poziomu.
- Podnieśliśmy perspektywę ratingu do stabilnej, ale trudno się spodziewać, by Węgry wróciły do inwestycyjnego ratingu, zanim wzrost PKB wróci do poziomu potencjalnego - powiedział ekonomista.
- Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, by doszło do porozumienia z MFW. Różnice między Funduszem a rządem Orbana są zbyt duże - dodał.
Na początku ubiegłego roku Fitch obniżył rating Węgier w walucie obcej do BB+. W grudniu 2012 r. agencja podniosła perspektywę ratingu z negatywnej na stabilną.