Formacja przenikania zapowiada wzrosty

Notowania marcowej serii kontraktów terminowych na WIG20 wystartowały w piątek z poziomu 2 712 pkt (-0,22%), po czym inwestorzy wyczekiwali na otwarcie rynku kasowego. Do godziny 10 nastroje zmieniały się dwukrotnie – najpierw strona podażowa próbowała zaatakować poziom 2 700 pkt (sprowadzając notowania FW20H11 do 2 703 pkt), potem popyt się uaktywnił windując kurs o 20 pkt.

Formacja przenikania zapowiada wzrosty
Źródło zdjęć: © BM BPH

Kolejne 6 godzin handlu upływało pod znakiem konsolidacji kursu (kontrolowanej przez kupujących) w ramach przedziału cen wyznaczonego przez poranne manewry. Jednak ostatnie 90 minut sesji ponownie należało do strony popytowej, która zachęcona wzrostami w USA, doprowadziła do ustanowienia sesyjnego maksimum na 2 737 pkt. Na końcowym fixingu FW20H11 przyjęły wartość 2 734 pkt, 0,59% wyższej niż na zamknięciu sesji czwartkowej. Dzienny wolumen obrotu wyniósł 40,5 tys. sztuk i był o około 1/6 niższy niż na sesji poprzedniej.

Obraz
© Wykres indeksu WIG20

W czasie ostatniej sesji w minionym tygodniu strona popytowa wybroniła dwuletnią linię trendu wzrostowego. Na wykresie kontraktów terminowych FW20H11 pokazał się biały korpus, który w połączeniu z poprzednią czarną świecą tworzy wzrostową formację przenikania (zamknięcie piątkowe powyżej połowy korpusu czwartkowego). W ten sposób posiadacze długich pozycji zyskali aż trzy argumenty: wspomniana obrona trendu, obrona luki wzrostowej z 1 lutego oraz wspomniana formacja przenikania. Najbliższym oporem na drodze do potencjalnych wzrostów kursu jest poziom 2 768 pkt, którego popyt nie zdołał pokonać przez ostatnie 2 tygodnie. Kolejna bariera podażowa znajduje się dopiero na 2 791 pkt i wynika z połowy czarnej świecy z 19 stycznia.

Krótkoterminowy RIS nie zdążył jeszcze zareagować na pojedynczą (piątkową) świecę i nadal porusza się w strefie neutralnej. Jeszcze trudniej będzie „ruszyć” wskazaniami średnioterminowego oscylatora trendu – ADX, który nadal znajduje się w strefie skrajnie niskich wartości, informujących o utrzymywaniu się równowagi sił w ter perspektywie czasowej. LOP w trakcie ostatnich kilku sesji zachowywała się niejednoznacznie względem zmian kursów, w piątek zmienna ta jednak opowiadała się po stronie posiadaczy długich pozycji.

  • Wsparcie: 2711, 2670, 2636
  • Opór: 2757, 2768, 2790

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)