Francuzka szefową unijnego nadzoru bankowego, Holender szefem eurogrupy

10.01. Bruksela (PAP) - Ustępujący szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapowiedział w czwartek, że szefem nowego wspólnego nadzoru bankowego będzie kobieta i będzie to Francuzka....

10.01.2013 | aktual.: 10.01.2013 14:53

10.01. Bruksela (PAP) - Ustępujący szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapowiedział w czwartek, że szefem nowego wspólnego nadzoru bankowego będzie kobieta i będzie to Francuzka. Junckera ma z kolei zastąpić holenderski minister finansów. Ma to być efektem nieformalnej umowy.

"Całkowicie popieram to, byśmy mieli kobietę jako przedstawiciela strefy euro w mechanizmie nadzoru (bankowego), tak będzie i będzie ona Francuzką" - powiedział Juncker podczas swojego ostatniego spotkania w komisji Parlamentu Europejskiego ds. gospodarczych i walutowych.

AFP, powołując się na nieoficjalne źródła, podaje, że szefową rady nowego, wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro, który ma być umieszczony w Europejskim Banku Centralnym (EBC), może zostać Daniele Nouy. Teraz pełni ona wysoką funkcję w centralnym banku Francji.

Z kolei niemal pewnym kandydatem na następcę Junckera na funkcji szefa eurogrupy (ministrowie finansów strefy euro) jest holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem. Tymczasem jeszcze na początku grudnia wskazywano na francuskiego ministra finansów Pierre'a Moscovici.

Jak napisał w czwartek tygodnik "European Voice", Dijsselbloem objechał w ostatnim czasie kilka stolic europejskich, żeby zdobywać przychylność dla swojej kandydatury na stanowisko szefa eurogrupy. Mianowanie ma nastąpić 21 stycznia, na najbliższym spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli.

Obecny szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, zgodził się w lipcu ub.r., kiedy mijała jego kadencja, na dalsze kierowaniem 17 krajami strefy euro, zastrzegając jednak, że jest do dyspozycji tylko do końca roku 2012 lub do początku roku 2013. Juncker stoi na czele eurogrupy od 2005 roku.

Dijsselbloem ma 46 lat, do czasu objęcia teki szefa resortu finansów w holenderskim rządzie w listopadzie zeszłego roku, był praktycznie nieznany poza swoim krajem. Z wykształcenia jest inżynierem rolnictwa, jego doświadczenie w finansach - jak wytykają europejskie media - jest niewielkie. Holandia cieszy się dobrą reputacją na rynkach finansowych - jej rating to potrójne A.

Minister finansów Irlandii, która w tym półroczu przewodzi pracom UE, Michael Noonan mówił we wtorek, że sprawa przewodniczącego eurogrupy nie była jeszcze formalnie dyskutowana, ale Dijsselbloem jest gotowy do objęcia stanowiska.

Zgodnie z grudniowym porozumieniem ministrów finansów "27" wspólny nadzór Europejskiego Banku Centralnego nad bankami strefy euro i bankami krajów spoza euro, które do niego przystąpią, ma być w pełni operacyjny od 1 marca 2014 r.

Z Brukseli Julita Żylińska i Krzysztof Strzępka (PAP)

jzi/ stk/ ksaj/ kar/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługibanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)