Trwa ładowanie...

Freelancerzy w IT zarabiają lepiej niż na etacie

Programista - wolny strzelec zarabia około 50 złotych za godzinę. Projekt managerowi zapłacić trzeba nawet dwa razy więcej.

Share
Freelancerzy w IT zarabiają lepiej niż na etacie
d2s5o2a

Zarobki - jak podkreślają autorzy analizy - uzależnione są od doświadczenia, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.

"Nie tylko informatyk, ale każdy specjalista więcej zarobi w większej firmie w dużym mieście. To, co wyróżnia jednak informatyków na rynku, to ich wysoka mobilność. Specyfika ich pracy nie nosi bowiem cech pracy stałej - potwierdza Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt. - Większość prac w branży IT ma charakter projektów. Po ukończeniu zadania zespół rozpada się, a na stałe potrzebni są jedynie informatycy do bieżącej obsługi i administracji.

d2s5o2a

Co trzeci informatyk, którego płace były uwzględniane w badaniu przyznaje się do realizowania zleceń od firm z Warszawy. Dwucyfrowy wynik - 13 procent - udało się uzyskać jeszcze tylko Wrocławiowi. Zastanawia słaby wynik Poznania - na zlecenia z tego miasta decyduje się tylko 4 procent freelancerów, choć płace, oferowane przez tamtejsze firmy znalazły się w pierwszej trójce najatrakcyjniejszych.

Dlaczego firmy decydują się na zatrudnianie freelancerów i skąd biorą się ich tak wysokie zarobki?

"Oprócz specyfiki pracy, która najczęściej polega na jednorazowym wykonaniu konkretnego zadania, znaczenie ma też fakt, że w przypadku zlecenia, firma nie ma dodatkowych kosztów, które poniosłaby w przypadku pracownika etatowego - tłumaczy w rozmowie z Interaktywnie.com Izabela Strońska z agencji Praktycy.com.

d2s5o2a

Autorzy płacowego badania freelancerów są przekonani, że przyszłość będzie dla wolnych strzelców jeszcze lepsza. Przede wszystkim ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ich usługi. Popyt na freelancerów może w tym roku wzrosnąć nawet o 50 procent. A zarobki wrażenie robią już teraz:

Artykuł dzięki:

d2s5o2a

[

]( http://interaktywnie.com/ )

d2s5o2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s5o2a