Trwa ładowanie...
egipt
05-02-2011 16:05

"FT": z rynków wschodzących w ub. tygodniu wycofano 7 mld USD

W reakcji na wydarzenia polityczne na Bliskim Wschodzie inwestorzy wycofali z rynków wschodzących w ubiegłym tygodniu ponad 7 mld USD - donosi sobotni "Financial Times". Jest to najwyższa suma od ponad trzech lat.

"FT": z rynków wschodzących w ub. tygodniu wycofano 7 mld USDŹródło: PAP/EPA/Hannibal Hanschke
d191xys
d191xys

Wśród powodów gazeta wymienia także rosnącą inflację cen żywności, która wzmogła obawy, iż powody ekonomiczne mogą zdestabilizować sytuację polityczną, i skłoniła niektóre kraje do zwyżki stóp, m.in. Indie, Brazylię, Koreę Płd., a ostatnio Indonezję.

Odpływ funduszy z rynków wschodzących jest również wyrazem głębszych obaw, że największe spośród gospodarek wschodzących, w tym chińska, indyjska czy brazylijska, mogą być "przegrzane" - zaznacza "FT".

"Rynki wschodzące przyciągnęły w ub.r. rekordową sumę 95 mld USD i były głównym kierunkiem działań inwestorów w następstwie finansowego kryzysu (2008-09). Ostatnie dane są źródłem obaw, że w miarę jak inwestorzy szukają nowych możliwości na pogrążonych w zapaści rynkach zachodnich, dobra passa na rynkach wschodzących może się mieć ku końcowi" - zaznacza gazeta.

- Od IV kwartału wyobrażenie o tym, gdzie szukać atrakcyjnych możliwości na rynku akcji, przechyliło się dość wyraźnie w stronę rynków rozwiniętych - powiedział dziennikowi Cameron Brandt, analityk globalnych rynków firmy EPFR śledzącej ruchy funduszy inwestycyjnych.

d191xys

Od początku br. ceny akcji spółek rynków wschodzących spadły o blisko 3,0 proc., a na rynku indyjskim 11 proc. Z pominięciem ostatnich danych łączna wartość funduszy inwestycyjnych zaangażowanych we wschodzących rynkach wynosiła blisko 720 mld USD.

Rozwinięte rynki USA, Europy i Japonii przyciągnęły w ub. tygodniu 6,6 mld USD, które trafiły do funduszy inwestujących w akcje. Był to piąty z rzędu tydzień napływu kapitału na te rynki.

d191xys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191xys