Fundacja Kronenberga: Co czwarty student planuje założyć własną firmę

Warszawa, 02.12.2015 (ISBnews) - Ponad 25% studentów ostatnich lat studiów zamierza założyć własną firmę. Choć większość Polaków pracuje na umowę o pracę, to młodzi ludzie nie przywiązują się bardzo do tej formy zatrudnienia, wynika z badania "Młodzi a rynek pracy", przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

02.12.2015 | aktual.: 02.12.2015 16:38

Do założenia własnego biznesu młodych najbardziej skłania poczucie niezależności (80%), chęć realizacji własnych planów (74%) oraz swoboda w kreowaniu własnej pracy. Inne motywatory to "chęć osiągnięcia czegoś w życiu" (67%), wyższe zarobki (61%), a także chęć posiadania własnej firmyfirmy (43%).

Autorzy raportu podkreślają, że dla młodych ludzi ważna jest również możliwość realizacji własnych planów i osiągnięcie w życiu sukcesu, ale mają też wiele obaw.

"Młodzi ludzie są optymistycznie nastawieni do prowadzenia własnego biznesu, potrzebują jednak pomocy instytucjonalnej. 28% przyszłych przedsiębiorców przyznaje, że najważniejsze jest wsparcie finansowe" - powiedział dyrektor ds. koordynacji projektów strategicznych Citi Handlowy Sławosz Sawicki.

Z badania wynika, że 78% spośród pracujących Polaków ma umowę o pracę, która jest jednocześnie najbardziej pożądaną formą zatrudnienia - zadowolonych z tego faktu jest 95% etatowców. Zdecydowanie mniej popularne są umowy cywilnoprawne, które ma 12% badanych, i własna działalność gospodarcza - prowadzi ją co dziesiąty respondent.

"Co ciekawe aż 85% posiadających jednoosobową działalność gospodarczą jest z takiej formy zatrudnienia zadowolona. Inaczej ma się sytuacja z tzw. śmieciówkami - taką formę zatrudnienia preferuje jedynie co czwarty pracujący" - czytamy w raporcie.

Wyłącznie o etacie myśli tylko 60% studentów, 14% planuje własny biznes, a 12% chciałoby połączyć obie te formy.

"O ile etat z poczuciem bezpieczeństwa łączy 66% Polaków, wśród studentów opinię tę podziela zaledwie 39% z nich"- czytamy także.

Badanie przeprowadzone zostało dwuetapowo przez Millward Brown, PBS sp. z o.o. we wrześniu i październiku br. Pierwsza część dotycząca form zatrudnienia została zrealizowana na próbie pracujących Polaków powyżej 15 lat, n=561. Druga była skierowana do studentów ostatnich lat studiów, nie posiadających stałej pracy ani nie prowadzących działalności gospodarczej, n=502.
(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)