Trwa ładowanie...
d427rj1

Fundusz Marguerite: Instalacja za 832 mln zł zapewni prąd i ciepło dla Poznania

Warszawa, 29.03.2017 (ISBnews) - Fundusz Marguerite zakończył z sukcesem warty 832 mln zł projekt spalarni w Poznaniu - pierwsze tego typu przedsięwzięcie na europejskim rynku gospodarki odpadami, podał Fundusz. Fundusz jest 50-proc. udziałowcem spółki SUEZ Zielona Energia, która uruchomiła spalarnię, dostarczającą prąd i ciepło dla miasta. Jest to największy projekt zrealizowany w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Polsce.

Share
d427rj1

Jednym z sześciu głównych inwestorów Funduszu Marguerite, z zaangażowaniem w wysokości 100 mln euro, jest PKO Bank Polski.

"Projekt spalarni w Poznaniu był wielokrotnie nagradzany przez Komisję Europejską i stawiany jako wzór w tego typu przedsięwzięciach. [?] Dzięki zakończeniu budowy i oddaniu spalarni do użytku, Poznań stał się jednym z miast europejskich, które skutecznie odpowiadają na współczesne potrzeby z zakresu ochrony środowiska. Ogromnie cieszy fakt, że współuczestnicząc w finansowaniu mogliśmy brać udział w tak znaczącym dla regionu i Polski projekcie" - powiedział dyrektor biura ds. Funduszu Marguerite w PKO BP Łukasz Dziekoński, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z umową, przez najbliższe 25 lat to partner prywatny odpowiadał będzie za zarządzanie spalarnią w Poznaniu.

d427rj1

Fundusz Marguerite (2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure) jest pierwszym w Unii Europejskiej przykładem paneuropejskiego modelu finansowania projektów infrastrukturalnych. Stworzony został przy udziale czołowych instytucji finansowych i rządów państw członkowskich, przy współpracy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Fundusz finansuje inwestycje sektora energetycznego i transportowego we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.

(ISBnews)

d427rj1

Podziel się opinią

Share
d427rj1
d427rj1