Trwa ładowanie...
d4i9kv0
d4i9kv0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Fundusz Witelo, który należy do PZU zachęca do inwestowania w Polsce

Należący do PZU fundusz inwestycyjny Witelo zainwestował 100 mln zł w trzy fundusze typu venture capital (VC). Te instytucje to Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital. Witelo będzie teraz je namawiał do inwestowania w najbardziej atrakcyjne i rokujące na przyszłość polskie start-upy - poinformował w środę podczas konferencji Paweł Surówka, prezes PZU Życie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4i9kv0

"Fundusz Witelo ma docelowo zarządzać aktywami w wysokości około 500 mln zł. W tym momencie PZU przekazało z własnych środków 200 mln zł. Szukamy i jesteśmy w intensywnych rozmowach z partnerami krajowymi i instytucjami międzynarodowymi, które chcą dołączyć do Witelo. Wówczas nie tylko możemy osiągnąć założony pułap 500 mln zł, ale i go przekroczyć" - powiedział Surówka.

Prezes dodał, że dla Witelo plusem jest fakt, że fundusze typu VC inwestują w przedsięwzięcia długoterminowe.

"Fundusze te charakteryzują się bardzo wysokimi dwucyfrowymi zwrotami i mają długi horyzont trwania, nawet 10 lat lub więcej. Dla Witelo jet to plusem, bo szukamy długoterminowych inwestycji. Z jednej strony mamy bowiem ubezpieczeniowe pasywa w postaci ubezpieczeń życiowych, które są długoterminowymi zobowiązaniami. Dlatego staramy się znaleźć po drugiej stronie długoterminowe inwestycje" - dodał.

d4i9kv0

Fundusze venture capital inwestują w przedsięwzięcia znajdujące się w początkowej fazie rozwoju. Fundusze te finansują projekty innowacyjnych, ale o podwyższonym ryzyku, jednak w razie sukcesu gwarantują ponadprzeciętne stopy zwrotu.

Prezes PZU Michał Krupiński powiedział, że dzięki ogłoszonej właśnie umowie, PZU dołączył do firm, które w swoich portfelach mają fundusze typu venture capital.

"Dołączamy do grona firm, które bardzo mocno stawiają na innowacyjność i inwestują w innowacyjność. Będziemy aktywnie współpracować z funduszami VC, aby umożliwić im osiągnięcie w Polsce podobnych +success stories+ jakimi mogą się pochwalić na całym świecie. Powierzając im środki mamy pewność, że osiągniemy swój cel jakim jest wsparcie innowacyjnych projektów w naszym kraju. Jest to istotnym elementem strategii by uczynić z PZU najbardziej innowacyjną grupą kapitałową w Europie Środkowo-Wschodniej" - dodał Krupiński.

Obecny na konferencji wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że środowe podpisanie umowy o współpracy pomiędzy funduszami jest ważnym momentem realizacji strategii na rzecz unowocześniania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez zbudowanie pomostu pomiędzy nauką a gospodarką.

d4i9kv0

"Rozpoczynamy projekt transferu do polskiej gospodarki i do polskiej nauki bardzo poważnych kwot. Transferu za pośrednictwem tego mechanizmu jakim są spółki typu venture capital. Całe to przedsięwzięcie jest możliwe dzięki współpracy między PZU, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) . Zarówno ja, jak i cały rząd upatrujemy w tym przedsięwzięciu dużą szansę, na to że do polskich start-upów, rozwijących się polskich firm nastąpi transfer nie tylko pieniędzy, ale i know-how" - powiedział Gowin.

Według PZU, fundusze z którymi Witelo podpisał umowy to giganci venture capital na skalę światową. Wśród nich jest jeden z najlepszych europejskich funduszy - Atomico. Założony został dziesięć lat temu przez twórcę Skype.

Kolejnym funduszem jest DN Capital. To jedna z odnoszących największe sukcesy europejskich firm venture capital. Dzisiaj zarządza on środkami o wartości ponad 370 mln euro. Rozwinął rozpoznawalne na całym świecie firmy, takie jak Shazam. DN Capital już zobowiązał się do dokonania co najmniej jednej inwestycji w Polsce.

Z kolei Evolution Equity Partners to fundusz skoncentrowany na sektorze cyberbezpieczeństwa.

d4i9kv0

"Wierzymy, że sektor cyberbezpieczeństwa odegra kluczową rolę w najbliższej przyszłości, a PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach" - powiedział Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Evolution Equity Partners zobowiązał się do otwarcia w Polsce swojego biura (obok istniejących już w Szwajcarii i Nowym Jorku). Dzięki temu polski sektor cyberbezpieczeństwa ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie. Nowe biuro zostanie otwarte we współpracy z PZU.

d4i9kv0

Podziel się opinią

Share
d4i9kv0
d4i9kv0