Trwa ładowanie...
zus
16-09-2010 07:40

FUS w tym roku dostanie 5,4 mld zł pożyczki z budżetu

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostanie w tym roku 5,4 mld zł pożyczki z budżetu - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita" powołując się na Mirosławę Boryczkę, wiceprezes ZUS.

FUS w tym roku dostanie 5,4 mld zł pożyczki z budżetuŹródło: Jupiterimages
d4i7utv
d4i7utv

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostanie w tym roku 5,4 mld zł pożyczki z budżetu - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita" powołując się na Mirosławę Boryczkę, wiceprezes ZUS.

"Fundusz Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje pod koniec tego roku dodatkowego wsparcia finansowego ponad to, co ma zapisane w budżecie, czyli około 38 mld zł dotacji i 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej" - pisze "Rzeczpospolita".

"W ciągu ośmiu miesięcy wykorzystał bowiem prawie 90 proc. dotacji budżetowej (ponad 34 mld zł). Jeszcze we wrześniu zacznie sięgać po 7,5 mld zł z Funduszu Emerytur Pomostowych. Ale to wciąż za mało, by mógł płynnie wypłacać emerytury, renty i inne świadczenia. Takie są wnioski z projektu budżetu na przyszły rok. Równocześnie Ministerstwo Finansów nie chce, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych (zarządzający FUS) zadłużał się w bankach komercyjnych, tylko pożyczył około 5,4 mld zł z kasy państwa" - dodaje.

"Rzeczpospolita" cytuje Mirosławę Boryczkę, wiceprezes ZUS:

d4i7utv

- Tak jak w zeszłym roku, tak w tym FUS pożyczy z budżetu państwa blisko 5,4 mld zł. Za to nie będziemy zaciągali kredytów w bankach komercyjnych, mimo że dopuszcza to ustawa budżetowa - mówi Boryczka.

Boryczka potwierdza, że jeszcze we wrześniu potrzebna będzie pierwsza transza z 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. ZUS ma obecnie 1,5 mld zł kredytu komercyjnego, ale ma go zamiar spłacić do końca roku.

- Wtedy też wygasa obecna linia kredytowa na 2,9 mld zł. Nie będziemy jej odnawiali - mówi Boryczka.

Jak pisze "Rzeczpospolita", FUS zakończy ten rok z ponad 10,8 mld zł zadłużeniem budżetowym i zerowym w bankach komercyjnych.(PAP)

d4i7utv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i7utv