Futures: atak podaży w końcowej fazie sesji
Przebieg środowej sesji za oceanem (a właściwie jej końcowej fazy) wpłynął w bezpośredni sposób na poranne nastroje inwestorów z naszego rodzimego rynku terminowego. Nie były to dobre nastroje, gdyż giełdy za oceanem zakończyły dzień w obszarze wartości ujemnych.
Warto zatem nadmienić, że w przedziale cenowym na FW20Z09: 2314 - 2321 pkt rzeczywiście doszło w środę do uformowania się intradayowego punktu zwrotnego. Poranna fala przeceny nie trwała jednak zbyt długo, gdyż kupujący bardzo szybko przeszli do kontrataku. Pomógł im w tym bez wątpienia poprawiający się sentyment na rynkach Eurolandu. Koniec końców około południa notowania kontraktów zaczęły ponownie przebiegać w rejonie znanej nam już bariery podażowej: 2314 - 2321 pkt. Pierwsza próba sforsowania tej przeszkody nie powiodła się, co dość szybko zostało wykorzystane przez czujną podaż. Jednak niedźwiedzie również nie zdołały przejąć inicjatywy na dłużej, co ostatecznie wprowadziło rynek w fazę ruchu bocznego. Kolejna próba ataku nastąpiła z chwilą opublikowania lepszych od prognoz danych z amerykańskiego rynku pracy. Jednak i ta próba zakończyła się klęską byków. To z kolei stało się ponownie czynnikiem stymulującym podaż do działania.
W końcowej fazie sesji mieliśmy zatem do czynienia z bardzo silnym atakiem sprzedających i jednocześnie znaczącym oddaleniem się kontraktów od strefy oporu: 2314 - 2321 pkt. Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 2276 pkt, co stanowiło spadek ich wartości o 0.83%.
Po raz kolejny bykom nie udało się wczoraj sforsować strefy oporu Fibonacciego: 2314 - 2321 pkt. Jak pamiętamy koncentrują się tutaj projekcje harmonicznej struktury XABCD, spełniającej następujące zależności: 1.272XA = AD, 1.618AB = CD, 2.618BC = CD (piszę o tym tak szczegółowo, gdyż często pytacie Państwo o zasady rządzące konstruowaniem stref cenowych Fibonacciego). Dodatkowo wymienione projekcje uplasowały się na poziomie sierpniowego szczytu. Warto również nadmienić, że w końcowej fazie sesji doszło do podwójnego testu w/w zakresu cenowego. Jak wiadomo takie sytuacje przekładają się często na stosunkowo wiarygodne sygnały transakcyjne. Nadal zatem przedział cenowy: 2314 - 2321 pkt ogrywa na wykresie FW20Z09 rolę kluczowego oporu i dopiero po jego przełamaniu (i tym samym anulowaniu znanej nam już formacji XABCD) będzie można z nieco większym optymizmem oceniać kolejną próbę przejęcia inicjatywy przez kupujących. W tym kontekście warto również obserwować strefę oporu na WIG-u 20: 2281 - 2291 pkt, gdzie
przebiega także górna linia Pitchforka. Jest to bowiem ewidentnie nieprzypadkowy przedział cenowy, którego byki już od dwóch dni nie potrafią sforsować.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację techniczną kontraktów, a także przebieg wczorajszej sesji za oceanem, zwróciłbym obecnie baczną uwagę na strefę wsparcia: 2247 - 2256 pkt, gdzie byki powinny przejść do kontrataku. Jeśli bowiem tego nie uczynią układ techniczny wykresu zacznie w coraz większym stopniu faworyzować obóz podażowy. Zlecenie zabezpieczające dla długich pozycji umiejscowiłbym kilka punktów poniżej intradayowego zakresu wsparcia: 2233 - 2238 pkt (eksponowałem znaczenie tej strefy w swoich wczorajszych komentarzach online). Wydaje się również, że zanegowanie wskazanego przedziału mogłoby już zostać potraktowane jako krótkoterminowy sygnał sprzedaży, choć w tym kontekście można by również rozważyć wdrożenie takich działań dopiero po przełamaniu widocznej na wykresie strefy wsparcia: 2211 - 2217 pkt. Podsumowując, zwróciłbym obecnie uwagę na zakres wsparcia: 2247 - 2256 pkt, gdzie spodziewam się większej aktywności ze strony kupujących. Nie wykluczam zatem, że bykom uda się tutaj zainicjować ruch
wzrostowy. Czy jednak w wyniku tej potencjalnej inicjatywy kupujący będą w stanie ponownie dotrzeć do obszaru oporu: 2314 - 2321 pkt? Powiem szczerze, że tutaj już takiej pewności nie mam, choć nie wykluczałbym do końca takiego wariantu (jakby również nie patrzeć, cały czas obowiązuje jeszcze sygnał kupna, gdyż niedźwiedziom nie udało się póki co zanegować żadnej istotnej zapory popytowej Fibonacciego). Spore znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji mogą mieć także dane z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku (godz. 14.30).
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |