Trwa ładowanie...
d7ft0an
sesja
12-10-2009 08:54

Futures - kolejna nieudana próba przełamania strefy: 2262 - 2269 pkt

Czwartkowe wzrosty w USA, a także optymistyczne nastroje panujące na rynkach azjatyckich stały się czynnikiem przemawiającym za kontynuacją odreagowania wzrostowego na GPW.

d7ft0an
d7ft0an

Jak mogliśmy się przekonać, bykom rzeczywiście udało się w porannej fazie sesji przejąć inicjatywę. Zaowocowało to naruszeniem górnej linii Pitchforka i testem znanej nam już zapory podażowej Fibonacciego: 2262 - 2269 pkt.

Wykres FW20Z09 - skala dzienna
Źródło: Wykres FW20Z09 - skala dzienna

Warto nadmienić, że w tym samym czasie indeks WIG 20 zmagał się z ważnym oporem: 2230 - 2236 pkt. Niestety zarówno na rynku kasowym jak i terminowym bykom nie udało się przedrzeć ponad w/w zakresy cenowe. W konsekwencji kontrakty ponownie weszły w fazę ruchu spadkowego, docierając ostatecznie do obszaru intradayowej zapory popytowej: 2220 - 2225 pkt (zaprezentowanej w piątkowym komentarzu online). Był to tzw. węzeł DiNapolego, wzmocniony przebiegającą linią Pitchforka. Należało więc oczekiwać, że popyt uaktywni się tutaj i nie dopuści do przełamania tak określonego wsparcia.

Jak wiadomo z takim właśnie przebiegiem zdarzeń mieliśmy do czynienia. Wsparcie zostało wybronione, a bykom udało się we wskazanym obszarze cenowym wygenerować w popołudniowej fazie sesji dość silny ruch odreagowujący.

d7ft0an

Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2248 pkt, co stanowiło wzrost ich wartości wynoszący 0.9%.

Z załączonego wykresu wynika, że bykom po raz kolejny nie udało się sforsować zapory podażowej Fibonacciego: 2262 - 2269 pkt wraz z przebiegającą tutaj linią Pitchforka. Na wykresie widoczny jest także potencjalny układ ABCD, choć by mogło dojść do uformowania się wskazanej struktury, kontrakty musiałyby wejść obecnie w silną fazę ruchu spadkowego i dotrzeć do obszaru wsparcia: 2098 - 2107 pkt. Warto nadmienić, że w takiej sytuacji każda podfala analizowanej struktury składałaby się z ruchu trzyfalowego, co bezsprzecznie podwyższyłoby wiarygodność formacji. Można zatem wysnuć tezę, że jeśli bykom nie udałoby się powstrzymać podaży w rejonie wsparcia: 2098 - 2107 pkt (i tym samym załamaniu uległaby symetryczna zależność: AB = CD), na wykresie pojawiłby się wówczas silny sygnał słabości rynku o charakterze średnioterminowym, zapowiadający kontynuację ruchu spadkowego.

Czy niedźwiedzie zdołają zatem przejąć inicjatywę i zrealizować wytyczne przedstawione w powyższym scenariuszu? Uważam, że nie jest to wcale takie pewne, gdyż na rynku nadal mamy do czynienia z klasycznym trendem bocznym, i co się tym wiąże, trudnościami z przejęciem inicjatywy przez którąkolwiek ze stron. Niemniej jednak już teraz chciałbym podkreślić znaczenie zapory popytowej: 2098 - 2107 pkt z punktu widzenia średnioterminowego horyzontu inwestycyjnego. Warto także nadmienić, że sygnałem zapowiadającym test w/w zakresu byłoby zanegowanie strefy: 2147 - 2152 pkt.

A co jeśli bykom udałoby się w końcu przedrzeć ponad obszar oporu: 2262 - 2269 pkt? W takiej sytuacji zwróciłbym od razu uwagę na zakres oporu: 2292 - 2297 pkt, gdzie koncentrują się dla odmiany projekcje symetrycznej (pro-spadkowej) formacji XABCD (strefa nie została zaznaczona na załączonym wykresie, a szczegóły przedstawię w komentarzach online). Tak czy inaczej zanegowanie wiarygodnej struktury XABCD spełniającej zależność: AB = CD stanowiłoby stosunkowo doniosłe „wydarzenie techniczne”, potwierdzające ofensywne nastawienie popytu. Mam jednak wątpliwości, czy kupujący stać będzie w tej chwili na to, by sprostać tak ambitnemu wyzwaniu. Niemniej zawsze staram się rozdzielać tego typu odczucia od sygnałów generowanych na bazie techniki. Tak więc zanegowanie strefy: 2292 - 2297 pkt wraz ze wzrostem wolumenu obrotu na rynku kasowym mogłoby zostać potraktowane jako zapowiedź przełamania kluczowej bariery podażowej: 2314 - 2321 pkt. Niemniej zarówno w rejonie zakresu: 2262 - 2269 pkt, jak i 2292 - 2297 pkt
można bezsprzecznie spodziewać się większej presji ze strony sprzedających.

d7ft0an

Paweł Danielewicz
analityk techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d7ft0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ft0an