Futures: naruszenie strefy: 2262 - 2269 pkt

W początkowej fazie wczorajszych notowań stronie popytowej udało się przejąć inicjatywę (wpływ pozytywnego przebiegu sesji za oceanem), co doprowadziło do ponownego testu strefy oporu Fibonacciego: 2262 - 2269 pkt.

Pierwsza próba sforsowania tej znanej nam już przeszkody zakończyła się porażką byków i powrotem notowań FW20Z09 w okolice poziomu wytycznego na bazie górnej linii Pitchforka. Warto nadmienić, że wskazana linia przemieniła się teraz w zaporę popytową. Byki zatem uaktywniły się tutaj i korzystając z niezwykle optymistycznej atmosfery panującej na rynkach Eurolandu, zainicjowały silny kontratak.

Trzeba jednak przyznać, że działania podejmowane przez kupujących były inspirowane głównie wydarzeniami zewnętrznymi. Cały czas dawało się również odczuć jakąś bliżej nieokreśloną niemoc kupujących, choć ostatecznie to oni głównie dominowali na warszawskim parkiecie. Koniec końców bykom udało się naruszyć zakres oporu: 2262 - 2269 pkt, a kolejne godziny handlu przebiegły w tym właśnie, niezwykle wąskim obszarze cenowym.

Obraz
© Wykres dzienny FW20Z09

Końcowa faza notowań również przebiegała pod znakiem ruchu bocznego, zatem włączenie się Amerykanów do gry nie wprowadziło żadnych zmian w kontekście stylu dominującego na warszawskim rynku terminowym. Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 2258 pkt, co stanowiło ich niewielki wzrost (wynoszący 0.44%) w stosunku do piątkowej ceny odniesienia.

Pomimo naruszenia strefy: 2262 - 2269 pkt bykom nie udało się ostatecznie pokonać tutaj podaży. Kontrakty znalazły się jednak ponad poziomem wytyczonym przez czerwoną, wiarygodną linię Pitchforka, która pełni obecnie na wykresie rolę bariery popytowej. Warto nadmienić, że mniej więcej w tym właśnie rejonie cenowym przebiega także krótkoterminowa strefa wsparcia Fibonacciego: 2225 - 2232 pkt (nie pokazałem jej na załączonym wykresie). Jej przełamanie potwierdziłoby słabość rynku, zapowiadając jednocześnie test dużo istotniejszego zakresu wsparcia: 2203 - 2207 pkt (w wymienionym rejonie cenowym koncentrują się między innymi dwa zniesienia wewnętrzne Fibonacciego: 61.8% i 88.6%). Bezsprzecznie zwróciłbym zatem uwagę na w/w zakres cenowy spodziewając się tutaj zauważalnie większej aktywności ze strony kupujących. Jeśli jednak miałoby w ogóle dojść do wyklucia się ruchu korekcyjnego, w pierwszym rzędzie należałoby się skoncentrować na obserwacji przedziału: 2225 - 2232 pkt.

Oporem pozostaje niezmiennie obszar cenowy: 2262 - 2269 pkt. Tak jak podkreślałem w swoich wcześniejszych opracowaniach, jego zanegowanie powinno implikować test strefy Fibonacciego: 2292 - 2297 pkt, gdzie koncentrują się projekcje niewielkiej formacji XABCD (spełniającej zależność: AB = CD). Jak wiadomo anulowanie symetrycznego układu fal stanowi zazwyczaj ważną informację rynkową, gdyż często w wyniku zaistnienia takiej okoliczności rynek wchodzi w kolejną fazę ruchu cenowego. Gdyby zatem bykom udało się przedrzeć ponad zakres: 2292 - 2297 pkt, uprawdopodobniłby się wówczas wariant związany z kontynuacją ruchu wzrostowego i przełamaniem kluczowego oporu: 2314 - 2321 pkt. Oceniając jednak obiektywnie działania podejmowane ostatnio przez popyt można mieć naturalnie zastrzeżenia co do realizacji tak optymistycznego scenariusza. Niemniej zanegowanie strefy: 2262 - 2269 pkt powinno w konsekwencji doprowadzić do testu zapory podażowej: 2292 - 2297 pkt, gdzie niedźwiedzie z pewnością uaktywnią się, powstrzymując
(przynajmniej na pewien czas) inicjatywę byków.

Biorąc jednak pod uwagę przebieg poniedziałkowej sesji za oceanem można założyć, że początek dzisiejszych notowań ułoży się po myśli sprzedających, choć z żadnym silnym ruchem spadkowym nie powinniśmy mieć jednak do czynienia. W obecnej sytuacji (na GPW nadal dominuje ruch boczny) posiłkowałbym się głównie wskazaniami generowanymi na bazie istotnych stref cenowych Fibonacciego, próbując jedynie w taki sposób przewidzieć kolejną sekwencję zdarzeń rynkowych.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

kontraktysesjafutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)