Trwa ładowanie...
d43w52r
09-11-2010 08:23

Futures: nieudana próba przełamania 2746 - 2751 pkt

Jak pamiętamy w wyniku piątkowej inicjatywy byków kontrakty zdołały przetestować zakres cenowy Fibonacciego: 2746 - 2751 pkt. Strefa zadziałała bardzo precyzyjnie, gdyż właśnie tutaj doszło do uformowania się lokalnego punktu zwrotnego.

d43w52r
d43w52r

Jak pamiętamy w wyniku piątkowej inicjatywy byków kontrakty zdołały przetestować zakres cenowy Fibonacciego: 2746 - 2751 pkt. Strefa zadziałała bardzo precyzyjnie, gdyż właśnie tutaj doszło do uformowania się lokalnego punktu zwrotnego.

Wspominam o tych wydarzeniach, gdyż wskazany zakres ponownie odegrał wczoraj istotną rolę. Już bowiem w porannej fazie handlu bykom udało się przeciwstawić presji kreowanej przez podaż, co koniec końców doprowadziło do kolejnej konfrontacji w rejonie: 2746 - 2751 pkt. Jednak i tym razem kupujący musieli uznać tutaj wyższość swojego przeciwnika. Działania podjęte przez obóz popytowy okazały się zatem mało skuteczne, choć to potknięcie popytu wcale nie doprowadziło do wykrystalizowania się silnego ruchu kontrującego. Co prawda niedźwiedzie próbowały ugrać coś na tym niezdecydowaniu byków, jednak ostatecznie niewiele z tych planów wyszło.

Wykres FW20Z10 - skala dzienna
Źródło: Wykres FW20Z10 - skala dzienna

Kontrakty weszły zatem w fazę ruchu bocznego, z mało transakcyjnym zakresem zmienności. Puste kalendarium i brak jakichś nowych, dodatkowych impulsów stały się zatem elementem, który skutecznie wprowadził rynki akcyjne w przeciągającą się i niezwykle nużącą fazę handlu. Z podobnym barkiem ochoty do zawierania transakcji mieliśmy bowiem także do czynienia na pozostałych parkietach europejskich (trzeba jednak obiektywnie przyznać, że na tle wspomnianego Eurolandu nasz rynek zachowywał się minimalnie słabiej).

d43w52r

Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2731 pkt (spadek o 0.33% w stosunku do piątkowej ceny odniesienia).

Z załączonego wykresu wynika, że po raz kolejny istotną rolę odegrała wczoraj strefa oporu: 2746 - 2751 pkt. Co prawda w wymienionym rejonie nie grupują się wcale jakieś niezwykle istotne zniesienia/projekcje cenowe Fibonacciego (pod tym względem zdecydowanie istotniejszą rolę powinien odgrywać na wykresie przedział cenowy: 2774 - 2779 pkt), niemniej strona popytowa ma jednak obecnie ewidentny problem ze sforsowaniem tej przeszkody.

Z podobną sytuacją mamy także do czynienia na niemieckim DAX-ie. Tam z kolei byki nie potrafią przedrzeć się ponad zakres cenowy: 6730 - 6760 pkt (choć trzeba tutaj przypomnieć, że w miniony piątek doszło już do niewielkiego naruszenia w/w przedziału cenowego). Obecnie powiązałbym zatem obserwację zapory podażowej na FW20Z10 z zakresem oporu na DAX-ie. Jednoczesne wybicie się analizowanych instrumentów ponad górne ograniczenia przedstawionych zakresów cenowych wygenerowałoby sygnał kontynuacji ruchu wzrostowego.

Jak zwykle również samego dojścia kontraktów do strefy oporu Fibonacciego nie traktuję jako bezpośredniego sygnału sprzedaży. Z punktu widzenia horyzontu intradayowego dopiero przedostanie się FW20Z10 poniżej strefy: 2703 - 2707 pkt mogłoby skutkować pogłębieniem się ruchu korekcyjnego i tym samym stworzyć dogodne przedpole do inicjowania krótkoterminowych działań sprzedażowych. Warto w tym kontekście nadmienić, że rejon: 2703 - 2707 pkt funkcjonuje również na wykresie jako zapora popytowa wywodząca się z klasycznej analizy technicznej. Należy zatem oczekiwać, że popyt uaktywni się tutaj i zacznie skutecznie przeciwstawiać się atakom inicjowanym przez sprzedających.

d43w52r

Musimy jednak pamiętać, że czynnikiem, który nadal może w jakimś stopniu psuć nastroje na europejskich rynkach akcyjnych jest spadający od kilku dni kurs EURUSD. Po uformowaniu się na wykresie prospadkowej formacji XABCD dolar jak wiadomo rzeczywiście zaczął się umacniać.

Podsumowując można stwierdzić, że krótkoterminowy układ techniczny wykresu ulegnie pogorszeniu, jeśli naporu podaży nie utrzyma przedział cenowy: 2703 - 2707 pkt. W swoich wczorajszych opracowaniach online wprowadziłem także intradayową zaporę popytową: 2720 - 2722 pkt. Wydaje się, że jej zanegowanie (z racji przebiegającej tutaj median line) powinno w konsekwencji doprowadzić do konfrontacji w rejonie: 2703 - 2707 pkt. Już zatem z nieco większą aktywnością popytu powinniśmy mieć do czynienia w zaprezentowanym przed chwilą krótkoterminowym obszarze cenowym: 2720 - 2722 pkt.

Na zakończenie warto przypomnieć, że kluczowa zapora popytowa na wykresie w skali dziennej plasuje się w rejonie: 2656 - 2662 pkt. To właśnie kilka punktów poniżej poziomu 2656 pkt utrzymywałbym zlecenie zabezpieczające dla wszystkich długich pozycji.

d43w52r

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d43w52r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43w52r