Futures: test strefy cenowej Fibonacciego 2247 - 2256 pkt

Podażowy przebieg czwartkowej sesji za oceanem nie zrobił specjalnego wrażenia na inwestorach z rynku terminowego, gdyż otwarcie FW20Z09 uplasowało się w piątek 10 punktów powyżej ceny odniesienia.

Futures: test strefy cenowej Fibonacciego 2247 - 2256 pkt
Źródło zdjęć: © WP.PL

Byki nie przejawiały jednak w sposobie swojego działania zbyt dużego zdecydowania, co bardzo szybko zostało dostrzeżone przez podaż. Sprzymierzeńcem sprzedających był także krótkoterminowy układ techniczny, a dokładnie rzecz ujmując czwartkowa sekwencja zdarzeń związana z podwójnym testem strefy: 2314 - 2321 pkt, gdzie koncentrowały się jak wiadomo projekcje harmonicznej struktury XABCD. Wydawało się zatem, że niedźwiedzie są w stanie przedłużyć zainicjowany już w czwartek ruch korekcyjny i przynajmniej osiągnąć cel w postaci testu ważnej strefy wsparcia: 2233 - 2238 pkt (zbudowanej na bazie wykresu godzinowego). Warto jednak nadmienić, że w rejonie nieco wyżej umiejscowionego przedziału intradayowego: 2256 - 2260 pkt, zgrupowały się projekcje krótkoterminowej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD. Jak mogliśmy się przekonać, rynek zareagował na ten przedział, gdyż właśnie tutaj spadki wyhamowały. Bykom udało się nawet zainicjować niewielki ruch odreagowujący, jednak w dalszym ciągu działania
kupujących pozbawione były tego przysłowiowego błysku. Ostatecznie rynek wszedł w fazę stosunkowo niewielkiej zmienności, a notowania kontraktów przez długi okres czasu przebiegały w rejonie czwartkowej ceny zamknięcia.

Obraz
© Wykres dzienny FW20Z09

Końcowa faza notowań należała jednak bezwzględnie do kupujących. Bykom udało się bowiem zainicjować bardzo silny ruch cenowy, będący następstwem dość optymistycznego przebiegu sesji za oceanem (co mogło stanowić zaskoczenie, gdyż godzinę wcześniej spłynęły na rynek kiepskie raporty makroekonomiczne). Ostatecznie zamknięcie FW20Z09 wypadło na poziomie: 2284 pkt. Stanowiło to wzrost wartości kontraktów o 0.35% w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia.

Kontrakty po nieudanym przełamaniu strefy: 2314 - 2321 pkt przetestowały ostatecznie w piątek zaporę popytową Fibonacciego: 2247 - 2256 pkt. Z punktu widzenia wykresu intradayowego spore znaczenie przypisuję również ostatnio (głównie w swoich komentarzach online) zakresowi: 2233 - 2238 pkt. Dlatego dobrym poziomem do umiejscowienia zlecenia zabezpieczającego dla długich pozycji wydaje się być właśnie w/w rejon cenowy. W tym kontekście rozważyłbym także przedział Fibonacciego: 2211 - 2217 pkt. Proszę bowiem zwrócić uwagę, że gdyby doszło do jego przełamania, notowania grudniowej serii kontraktów zaczęłyby z powrotem przebiegać poniżej górnej linii kanału trendowego (a także dolnej linii Pitchforka). Byłby to zatem kolejny sygnał słabości, po wygenerowaniu którego należałoby zachować szczególną ostrożność.

Póki co jednak najbliższym wsparciem pozostaje obecnie zakres cenowy: 2247 - 2256 pkt i jak mogliśmy się przekonać w piątek, byki rzeczywiście nie zamierzają tak łatwo oddać tutaj władzy.

W związku z tym nadal należy spodziewać się w wymienionym obszarze cenowym sporej presji popytowej. Zwracam także uwagę na kwestię ponownego (potencjalnego oczywiście) podejścia kontraktów do najważniejszej obecnie zapory podażowej: 2314 - 2321 pkt. Wydaje się bowiem, że gdyby kolejna próba przełamania tutaj szyków obronny niedźwiedzi zakończyła się niepowodzeniem kupujących, kolejne sekwencje zdarzeń na rynku kontraktów rzeczywiście mogłyby w takiej sytuacji rozwinąć się po myśli sprzedających. Zanegowanie jednak wymienionego przedziału powinno zmobilizować popyt do działania, ułatwiając im tym samym próbę zainicjowania kolejnego ataku. Bezwzględnie powiązałbym jednak obserwację strefy: 2314 - 2321 pkt na FW20Z09 - z analogicznym zakresem oporu na indeksie: 2281 - 2291 pkt (o tej kwestii wspominałem już wielokrotnie w swoich opracowaniach online). Gdyby doszło zatem do naruszenia poziomu: 2321 pkt, kontrakty powinny wówczas dotrzeć do kolejnego poziomu cenowego Fibonacciego: 2355 - 2360 pkt, zbudowanego na
bazie współczynnika 1.13. Sygnałem słabości byłby bez wątpienia test w/w zakresu, po którym kontrakty nie zdołałyby się utrzymać ponad przedziałem cenowym: 2314 - 2321 pkt. W takiej sytuacji zamknąłbym część długich pozycji, gdyż przedstawiony scenariusz stanowiłby zagrożenie związane z możliwością przejęcia inicjatywy przez sprzedających.

Nadal zatem na rynku kontraktów obowiązuje sygnał kupna, gdyż niedźwiedziom nie udało się jak do tej pory zanegować żadnej istotnej zapory popytowej Fibonacciego (co potwierdzałoby czwartkową, niekorzystną dla byków sekwencję zdarzeń związaną z podwójnym testem strefy cenowej: 2314 - 2321 pkt, w której jak wiadomo koncentrują się projekcje harmonicznej formacji XABCD).

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

kontraktysesjafutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)