Trwa ładowanie...
d20ilc7
sesja

Futures - wiedźmy nie takie straszne

Już w początkowej fazie piątkowej sesji podaż uzyskała lekką przewagę, co oczywiście było związane z korekcyjnym przebiegiem czwartkowych notowań za oceanem.

Share
d20ilc7

Biorąc jednak pod uwagę skalę ruchu spadkowego zainicjowanego na GPW w ubiegłym tygodniu, niedźwiedzie - w obliczu pro-wzrostowej atmosfery utrzymującej się cały czas na wiodących rynkach europejskich - miały bardzo ograniczone pole manewru. Dodatkowo puste kalendarium wykluczało grę „pod dane”, co szybko wprowadziło rynki Eurolandu w marazm. My oczywiście również poddaliśmy się tej atmosferze, a wizualnym odzwierciedleniem tego niezwykle sennego handlu był kilkunastopunktowy korytarz cenowy, w którym kontrakty konsekwentnie poruszały się przez znaczną część piątkowej sesji.

Wykres FW20Z09 - skala dzienna
Źródło: Wykres FW20Z09 - skala dzienna

Warto jednak nadmienić, że już na początku notowań doszło do przetestowania ważnej zapory popytowej na WIG-u 20: 2140 - 2150 pkt. Jak mogliśmy się przekonać, bykom udało się wybronić ten zakres, a bliska obecność tak istotnej (z punktu widzenia krótkoterminowego układu technicznego) strefy wsparcia wzmacniała w jakimś stopniu obóz popytowy.

d20ilc7

Faza ruchu bocznego zakończyła się na GPW dokładnie o godzinie 15.10. Było to oczywiście związane z piątkowym wygasaniem wrześniowej linii instrumentów pochodnych. Przez cały ten okres dało się zauważyć nieco większą presję podażową, co ostatecznie zaowocowało spadkiem indeksu WIG 20 o 0.8%. Grudniowa seria kontraktów zakończyła dzień na poziome: 2165 pkt. Stanowiło to niewielki spadek FW20Z09 - wynoszący 0.18%.

Przebieg piątkowej sesji nie wpłynął na zmianę układ technicznego wykresu. Nadal zatem ważną strefą oporu (z punktu widzenia horyzontu krótkoterminowego) pozostaje zakres: 2204 - 2211 pkt. Jak pamiętamy wskazany przedział odegrał ważną rolę w miniony czwartek, kiedy to zainicjowany przez kupujących ruchu wzrostowy wytracił tutaj swój impet. Wychodzę z założenia, że przełamanie tak określonej przeszkody powinno ostatecznie doprowadzić do ważnej konfrontacji byków z niedźwiedziami w rejonie zakresu: 2252 - 2256 pkt. Jest to według mnie obecnie kluczowa zapora podażowa i dopiero z chwilą jej przełamania rozważyłbym otwarcie długich pozycji (choć zanegowanie strefy: 2204 - 2211 pkt można by z powodzeniem potraktować jako intradayowy sygnał kupna). Proszę bowiem zwrócić uwagę, że wskazany zakres Fibonacciego (2252 - 2256 pkt) uzyskuje tutaj dodatkowe potwierdzenie w postaci przebiegającej linii Pitchforka, a także górnej linii kanału trendowego. W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego, we wskazanym obszarze
cenowym wypadłyby także projekcje krótkoterminowej formacji ABCD, mającej oczywiście wymiar spadkowy. Przełamanie zatem w/w zakresu oporu stanowiłoby silny sygnał techniczny, zwiastujący nadejście kolejnej fali hossy. Osobiście mam jednak wątpliwości, czy kupujących będzie obecnie stać na to, by zrealizować tak ambitny cel. Sporym osiągnięciem byków byłoby już zanegowanie zakresu: 2204 - 2211 pkt - czego osobiście nie wykluczam, gdyż co by nie powiedzieć na wykresie kontraktów cały czas rozciąga się pro-wzrostowy układ ABCD (czerwone oznaczenie). W tym kontekście martwi mnie jednak przebieg fali CD. Tak zdeterminowany atak podaży może bowiem sugerować, że wymieniona fala CD zacznie obecnie przybierać nieco bardziej złożony charakter. Dlatego na tym etapie nie możemy jeszcze do końca wykluczyć wariantu związanego z pogłębienia się ruchu spadkowego i kolejnym testem znanej nam już zapory popytowej: 2098 - 2107 pkt, bądź nawet zakresu: 2055 - 2062 pkt.

Obecnie nadal pozostawałbym zatem poza rynkiem, nie podejmują raczej żadnych działań transakcyjnych dopóki, dopóty notowania kontraktów będą przebiegać w korytarzu cenowym ograniczonym z góry strefą: 2204 - 2211 pkt, a z dołu przedziałem wsparcia: 2098 - 2107 pkt. Przełamanie któregoś z w/w obszarów cenowych powinno stać się ważnym „wydarzeniem technicznym” i ostatecznie doprowadzić do wykrystalizowania się kolejnego, silnego ruchu cenowego. Nieco więcej o strategii na dzisiejszą sesję napiszę jak zwykle w swoim pierwszym komentarzu online.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK SA

d20ilc7

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d20ilc7

Podziel się opinią

Share
d20ilc7
d20ilc7