Futures - zamknięcie powyżej 1 575 pkt potwierdzi prowzrostową formację dna ostatniego objęcia
Dynamiczna odbicie na giełdach w USA (DJIA +3,5%; S&P500 +4,3%) było jednym z powodów, dla których kontynuacja korekty wzrostowej na WGPW wydawała się wielce prawdopodobna.
23.01.2009 07:53
Zgodnie z tymi prognozami marcowe kontrakty rozpoczęły czwartkową sesję od poziomu 1 677 pkt. Jednak od pierwszych minut handlu to strona podażowa przejęła inicjatywę, sukcesywnie, lecz nieprzerwanie obniżając wartość FW20H09 (na wykresie widać niemal książkowy kanał spadkowy, którego ograniczenia były wielokrotnie testowane). Nadzieją dla posiadaczy długich pozycji były dane makro z rynku nieruchomości i pracy, które jednak okazały się gorsze od prognoz. Ostatecznie FW20H09 zakończyły sesję na poziomie 1 575 pkt. Wczorajsze spadki całkowicie neutralizują pozytywną wymowę środowej sesji. Dodatkowo na korzyć strony podażowej przemawiają spadki na parkietach w USA.
Czwartkowa sesja całkowicie zanegowała pozytywny wydźwięk poprzedniego korpusu. Na wykresie kontraktów terminowych pojawiła się wysoka czarna świeca, całkowicie zakrywająca środową białą świecę. Sytuacja techniczna robi się o tyle ciekawa, że jeśli zamknięcie na dzisiejszej sesji wypadnie powyżej wczorajszego kursu zamknięcia (1 575 pkt), to będziemy mieć do czynienia z pro wzrostową formacją dna ostatniego objęcia. Pesymistyczny scenariusz przewiduje test październikowych minimów, znajdujących się na 1 500 pkt, z możliwością przełamania tego wsparcia. Zatem wszystko będzie zależeć od tego, czy kupujący uwierzą w skuteczną obronę linii wsparcia biegnącej po minimach z października i 20.11 ub. roku, która była w ciągu ostatnich 2 sesji tylko testowana dolnymi cieniami. Wskaźnik Stochastyczny nadal w perspektywie krótkoterminowej preferuje popyt, natomiast w średnim okresie nad kupującymi zbierają się ciemne chmury. ADX osiągnął już poziom 20 pkt, co oznacza że przebicie tego poziomu będzie równoznaczne z
wygenerowaniem średnioterminowego sygnału sprzedaży (wyznaczonego przez linie +DI i -DI).
BM Banku BPH