Trwa ładowanie...
d1j2xoa

Futures: zatrzymanie na oporze Fibonacciego

W wyniku wtorkowego uderzenia popytu (do jakiego doszło w końcowej fazie sesji) kontrakty przetestowały ważny zakres oporu Fibonacciego: 2509 - 2517 pkt. Osobiście wydawało mi się, że otwarcie wczorajszej sesji uplasuje się ponad wskazanym rejonem cenowym, a ten przeistoczy się następnie w zaporę popytową.

d1j2xoa
d1j2xoa

W rzeczywistości rozegrał się jednak nieco inny scenariusz, choć jak mogliśmy się przekonać, przedpołudniowa faza notowań po raz kolejny została rozegrana pod dyktando kupujących.

Strona popytowa miała jednak problem z przedarciem się ponad zakres: 2509 - 2517 pkt. Warto przypomnieć, że w wymienionym rejonie cenowym koncentrowały się także projekcje intradayowej formacji XABCD (mającej wydźwięk spadkowy).

Wykres dzienny FW20H10
Źródło: Wykres dzienny FW20H10

Ostatecznie niedźwiedziom rzeczywiście udało się zainicjować ruch kontrujący, choć trzeba obiektywnie przyznać, że nie była to jakaś szczególnie widowiskowa próba przejęcia kontroli nad rynkiem. Czynnikiem, który pomógł na pewno sprzedającym był gorszy od prognoz wynik kwartalny Bank of America. Warto jednak nadmienić, że środowa sesja różniła się pod względem dynamiki od poprzednich. Wyrazem tego było również większy wolumen obrotu na rynku kasowym.

d1j2xoa

Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2495 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20H10 w stosunku do wtorkowej ceny odniesienia wynoszący 0.64%.

Strefa oporu Fibonacciego: 2509 - 2517 pkt po raz kolejny powstrzymała wczoraj kupujących. Warto przypomnieć, że we wskazanym rejonie cenowym koncentrowały się również projekcje intradayowej formacji XABCD, spełniającej zależność: AB = CD. Pomimo zatem bardzo "niedźwiedziego" układu fal, sprzedającym nie udało się nawet przedrzeć poniżej krótkoterminowej zapory popytowej: 2488 - 2492 pkt (wspominałem o niej w swoim podsumowującym komentarzu online). Tak jak podkreślałem w opracowaniu, przełamanie wymienionej strefy powinno implikować test zdecydowanie istotniejszego wsparcia: 2470 - 2475 pkt. Koncentrują się tutaj bowiem liczne zniesienia wewnętrzne Fibonacciego. Zestawiając zatem tę strefę z widoczną na wykresie intradayowym formacją XABCD można przyjąć założenie, że jej zanegowanie mogłoby już uzasadniać otwarcie krótkich pozycji.

W porannej fazie dzisiejszego handlu nie dojdzie raczej do takiego przełamania, gdyż strona popytowa (podbudowana wczorajszym przebiegiem sesji za oceanem) nadal powinna dominować na parkiecie. Technicznym sygnałem potwierdzającym przewagę byków będzie jednak dopiero przełamanie bariery podażowej: 2509 - 2517 pkt. Jeśli wskazany zakres przemieni się następnie w zaporę popytową (jest to często występująca prawidłowość odzwierciedlająca ofensywną postawę popytu), ruch wzrostowy powinien mieć swoją kontynuację. W takiej sytuacji realnym wariantem pozostałby test kolejnego przedziału oporu: 2558 - 2563 pkt. Tak jak podkreślałem w swoim wczorajszym opracowaniu, wskazany zakres ma również swoje potwierdzenie w postaci analogicznego oporu skonstruowanego na bazie wykresu tygodniowego.

Jedynie krótkotrwałe naruszenie strefy: 2509 - 2517 pkt, bądź w ogóle problemy z jej sforsowaniem powinny również okazać się cennymi informacjami dotyczącymi aktualnej kondycji kupujących. W takiej sytuacji ponownie należałoby zatem skoncentrować się na obserwacji znanego nam już przedziału wsparcia: 2470 - 2475 pkt.

d1j2xoa

Ostatnie sesji potwierdzają jednak przewagę popytu. Jak wiadomo przestaliśmy nawet powielać ruchy cenowe niemieckiego DAX-a. Indeks WIG 20 wytycza zatem obecnie nowe rekordy, gdy tymczasem DAX z coraz większą determinacją zmierza na południe. Jak długo może utrzymać się taki stan rzeczy? Odpowiedź jest oczywiście bardzo prosta. Dopóki kupujący będą mieć nadzieję, że nabywane przez nich walory wygenerują dodatnią stopę zwrotu. Ponieważ jednak trudno prognozuje się czyjeś "nadzieje", zdecydowanie lepiej posiłkować się w tym kontekście sygnałami technicznymi. Obecnie zwróciłbym zatem szczególną uwagę na znany nam już zakres oporu: 2509 - 2517 pkt i strefę wsparcia: 2470 - 2475 pkt.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1j2xoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xoa