Trwa ładowanie...
d1ge4uj
deutsche boerse

Fuzja giełd nowojorskiej i frankfurckiej

Prowadząca giełdę nowojorską spółka NYSE Euronext poinformowała we wtorek o swej fuzji z operatorem niemieckiej giełdy we Frankfurcie nad Menem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółka Deutsche Boerse przejęła w nowym koncernie 60 proc. udziałów.
Share
d1ge4uj
 (fot. PAP/EPA/ANDREW GOMBERT)
Źródło: (fot. PAP/EPA/ANDREW GOMBERT)

Nazwa połączonej spółki nie została jeszcze ustalona. Wielu amerykańskich polityków domaga się, by nawiązywała ona nadal od Nowego Jorku jako tradycyjnego ośrodka życia gospodarczo-finansowego USA.

Strona niemiecka obsadziła 10 z 17 miejsc w radzie zarządzającej, ale pierwszym szefem koncernu został oddelegowany z Nowego Jorku Duncan Niederauer. Szef Deutsche Boerse Reto Francioni objął tak jak zapowiadano stanowisko przewodniczącego rady zarządzającej.

 (fot. PAP/EPA/Boris Roessler)
Źródło: (fot. PAP/EPA/Boris Roessler)

Zdaniem amerykańskich mediów, fuzja ta jest przejawem nasilającej się globalizacji rynków finansowych, funkcjonujących praktycznie przez 24 godziny na dobę, jak też słabnięcia roli giełdy nowojorskiej.

W ostatnim czasie coraz więcej transakcji przeprowadzanych jest w sieci przy pomocy brokerów, pracujących w małych firmach poza Wall Street. W ciągu ostatnich 10 lat liczba traderów w NYSE zmniejszyła się z prawie 3 tys. do około 1,3 tys. Akcje NYSE spadły o 64 procent od 2006 roku.

d1ge4uj

Podziel się opinią

Share
d1ge4uj
d1ge4uj