Garaż w pakiecie oznacza niższą stawkę
Osoba kupująca mieszkanie z miejscem postojowym zapłaci 7 proc. podatku.
02.08.2010 | aktual.: 02.08.2010 09:58
Stawkę obniżoną można stosować, jeśli w umowie sprzedaży nie wyodrębniono własności garażu, nie ma on własnej księgi wieczystej, lecz stanowi element nieruchomości wspólnej, podobnie jak np. klatka schodowa. Wynika tak z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 maja 2010 r. (sygn. I FSK 724/09).
Kwestia ta od dawna budzi kontrowersje, gdyż zgodnie ze stanowiskiem fiskusa na miejsce garażowe obowiązuje stawka 22 proc., nawet gdy jest ono sprzedawane wraz z mieszkaniem na podstawie jednego aktu notarialnego. Organy podatkowe konsekwentnie uznają, że należy wówczas wyodrębnić ułamkową część wartości miejsca postojowego wraz z częścią przynależnego mu gruntu i opodatkować je 22 proc. VAT.
Parking dla mieszkańców
Sprawa trafiła przed NSA dzięki deweloperowi, który otrzymał taką właśnie niekorzystną dla siebie interpretację podatkową. Spółka zamierza sprzedawać mieszkania w budynkach wielorodzinnych, wraz z prawem do korzystania z miejsc postojowych zlokalizowanych w podziemnej części budynków.
Hala garażowa nie zostanie wyodrębniona jako samodzielny lokal użytkowy, lecz będzie się zaliczać do części wspólnych budynku, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali. Nabywcy wraz z mieszkaniem będą kupować także udział w części wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu. W umowie sprzedaży dokonany zostanie podział prawa do korzystania z hali garażowej, w wyniku którego właściciel danego mieszkania będzie miał prawo do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego.
Organ podatkowy uznał jednak w interpretacji, że stawka 7 proc. odnosi się wyłącznie do obiektów budownictwa mieszkaniowego, a na miejsce postojowe obowiązuje 22 proc. VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał jednak rację deweloperowi. Powołał się na wyrok NSA z 22 czerwca 2005 r. (sygn. I FSK 2480/04), zgodnie z którym sprzedaż mieszkania wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych znajdujących się w danym budynku podlegać będzie jednej stawce VAT, właściwej dla lokalu mieszkalnego.
WSA wskazał, że przedmiotem sprzedaży (obok własności mieszkania) jest nie garaż czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego o konkretnej powierzchni i prawo to jest integralnie związane z prawem własności lokalu. Nie można bowiem dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (by zastosować różne stawki VAT), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży.
Dwa stany faktyczne
Argumenty te potwierdził NSA, który oddalił skargę kasacyjną Ministerstwa Finansów. Zgodnie z wyrokiem należy wyodrębnić dwa stany faktyczne. Po pierwsze, jeśli przedmiotem sprzedaży jest odrębna własność lokalu wraz z przynależnym udziałem w jej częściach wspólnych, w tym z prawem do korzystania z określonego miejsca postojowego, podlega opodatkowaniu stawką 7 proc.
Inaczej jest, gdy sprzedaż obejmuje dwa przedmioty – lokal mieszkalny oraz udział w wyodrębnionym na odrębną własność lokalu użytkowym. Stawką 7 proc. objęta jest wówczas jedynie dostawa lokalu mieszkalnego. Sprzedaż udziału w lokalu niemieszkalnym (użytkowym, garażowym) opodatkowana jest wówczas stawką podstawową, wynoszącą 22 proc.
Monika Pogroszewska
| Opinia - Joanna Rudzka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy Należy mieć nadzieję, że wyrok NSA zmieni dotychczasową praktykę organów podatkowych, które uznają, iż we wszystkich przypadkach na garaże obowiązuje 22-proc. VAT. Obecnie można już mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej pozwalającej na stosowanie stawki 7 proc. do sprzedaży miejsc postojowych usytuowanych w garażach, które nie stanowią wyodrębnionej własności lokali niemieszkalnych (użytkowych). To, czy przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny z przynależnym prawem do miejsca postojowego czy też dwa odrębne przedmioty: mieszkanie oraz wspomniany udział, zależy od zapisów umowy kupującego z deweloperem. Odpowiednie ukształtowanie tej umowy (i stosunków własnościowych w budynku) pozwoli więc zastosować niższą stawkę VAT. |
| --- |