Trwa ładowanie...
d1vssg5
gaz-system
26-11-2013 18:30

Gaz-System: kolejny krok w projekcie interkonektora Polska-Słowacja

Polski rząd podpisał umowę z rządem Słowacji o współpracy przy realizacji projektu budowy gazociągu łączącego polski i słowacki system przesyłowy - podała we wtorek spółka Gaz-System. Koszt interkonektora szacuje się na ok. 1,3 mld zł .

d1vssg5
d1vssg5

Systemy gazowe Polski i Słowacji nie są obecnie bezpośrednio połączone. Koszt interkonektora szacuje się na ok. 1,3 mld zł i ma on być elementem gazowego korytarza północ-południe, który połączy powstający terminal LNG w Świnoujściu, przez południową Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, z planowanym terminalem gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk.

Gaz-System podkreśla, że interkonektor pozwoli Polsce na dostawy gazu z tzw. korytarza południowego, przez który do Europy może popłynąć gaz ziemny z regionu Morza Kaspijskiego, a jednocześnie do hubu gazowego w Baumgarten - systemu magazynów w Austrii. "Ponadto słowackie podmioty uzyskają dostęp do gazu oferowanego na polskim rynku, w tym LNG z obecnie budowanego terminalu w Świnoujściu lub z magazynów gazu. Projekt umożliwi także realizację dostaw LNG, a w przyszłości być może także nadwyżek gazu pochodzących z niekonwencjonalnych źródeł z Polski do pozostałych krajów europejskich" - wskazuje Gaz-System.

Rozważana przepustowość połączenia to 5,7 mld metrów sześc. rocznie w pierwszej fazie projektu i nawet 9,5 mld metrów sześc. rocznie w drugiej fazie realizacji projektu do Polski oraz ok. 4,7 mld metrów sześc. rocznie na Słowację. Gaz-System i słowacki operator Eustream szacują, iż projekt mógłby zostać ukończony najwcześniej pod koniec 2018 roku.

List intencyjny w sprawie budowy podpisali w październiku 2012 r. ministrowie gospodarki obydwu państw; prace miałyby ruszyć w 2014 r. Gaz-System podał, że prace analityczne nad projektem zostały ukończone.

14 października 2013 r. Komisja Europejska opublikowała europejską listę 248 kluczowych projektów w sektorze energetycznym, w tym około 100 projektów gazowych. Połączenie międzysystemowe Polska - Słowacja otrzymało status tzw. projektu PCI. Oznacza to szanse na wsparcie finansowe budowy ze środków unijnych.

d1vssg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vssg5