Trwa ładowanie...
d2093t3
cena

Gazprom: nie ma nowych ustaleń ws. ceny gazu

Żadne nowe ustalenia na temat obniżki cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy nie istnieją - oświadczył Siergiej Kuprijanow, rzecznik rosyjskiego Gazpromu w rozmowie ze stacją telewizyjną "Russia Today", cytowanej we wtorek przez ukraińskie media.
Share
d2093t3

Informację o obniżce ceny gazu z Rosji w pierwszym kwartale przyszłego roku przekazał w ub. tygodniu premier Ukrainy, Mykoła Azarow, powołując się na rozmowy z premierem Rosji, Władimirem Putinem.

Szef ukraińskiego rządu podał wówczas, że Kijów, który w trzecim kwartale bieżącego roku płacił Moskwie za błękitne paliwo 248 dolarów za 1000 m sześc., w pierwszym kwartale 2011 r. zapłaci za nie 230-235 USD.

- Mamy obowiązujący kontrakt, na podstawie którego wyznaczana jest cena. Żadnych nowych ustaleń w tej sprawie nie podjęto - odpowiedział na oświadczenie Azarowa Kuprijanow.

d2093t3

Przedstawiciel Gazpromu podkreślił, że koncern ten może rozpatrywać propozycje zmiany umów z Naftohazem Ukrainy, zaznaczył jednak przy tym, że nas, jako dostawcę, obecny kontrakt bardzo zadowala.

Zgodnie z umowami zawartymi między Rosją a Ukrainą w styczniu 2009 roku w pierwszym kwartale bieżącego roku Ukraina płaciła za rosyjski gaz 330 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

W kwietniu w Charkowie prezydenci Rosji i Ukrainy, Dmitrij Miedwiediew i Wiktor Janukowycz, zawarli porozumienie, zgodnie z którym stacjonująca na Krymie rosyjska Flota Czarnomorska zamiast opuścić Ukrainę w 2017 roku będzie mogła pozostać w tym kraju nawet 30 lat dłużej.

W zamian Kijów uzyskał 30-procentową obniżkę ceny rosyjskiego gazu.

Dzięki temu upustowi w drugim kwartale bieżącego roku Kijów płacił za importowane z Rosji błękitne paliwo ok. 232 dolarów za 1000 metrów sześciennych, a w trzecim kwartale ok. 248 USD.

Z Kijowa Jarosław Junko

d2093t3

Podziel się opinią

Share
d2093t3
d2093t3