Trwa ładowanie...

Gazprom zakręca Ukrainie kurek z gazem

Kontrakt na dostawy gazu rosyjskiego na
Ukrainę stracił ważność w czwartek o godz. 10.00 czasu rosyjskiego
(8.00 czasu polskiego) - powiedział rzecznik koncernu Gazprom.

Gazprom zakręca Ukrainie kurek z gazemŹródło: PAP
d40rjik
d40rjik

Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę o godz. 10.00 (8.00 czasu polskiego) w czwartek - poinformował w czwartek rosyjski koncern Gazprom.

Biuro prasowe Gazpromu podało, że dostawy obniżono o 90 mln m szesc. na dobę, co stanowi 100 proc. zapotrzebowania Ukrainy na ten surowiec.

Nadal jednak dostarczany jest gaz dla Unii Europejskiej w pełnej objętości 300 mln m szesc. na dobę - zapewniono.

d40rjik

Wcześniejsze doniesienia o 4-krotnym zmniejszeniu dostaw gazu dla Ukrainy dotyczyły wyłącznie objętości gazu pompowanego przez stację w Kursku - dodało biuro prasowe Gazpromu.

_ Kontrakt na dostawy gazu rosyjskiego na Ukrainę stracił ważność w czwartek o godz. 10.00 czasu rosyjskiego (8.00 czasu polskiego) _ - powiedział rzecznik koncernu Gazprom.

_ Kontrakt upłynął o godz. 10.00 (8.00 czasu polskiego) _- powiedział rzecznik.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział w środę przerwanie dostaw gazu na Ukrainę.

d40rjik

_ Wobec niepodpisania kontraktu z Gazpromem nie ma żadnych podstaw, by dostarczać gaz poza terytorium celne _ - powiedział. Jak podkreślił, cała odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa na stronie ukraińskiej.

_ Nie spłacono zadłużenia. Mimo ustnego zapewnienia Kijowa Gazprom nie stwierdził pieniędzy za dostawy na swoim koncie. Przedstawiona przez stronę rosyjską propozycja obniżonej ceny za dostawy (na 2009 r.) spotkała się z odmową _ - dodał.

Gazprom ostrzegał wcześniej, że nie zostanie podpisana żadna umowa w dostawy gazu na Ukrainę w 2009 r., jeśli Kijów nie spłaci ponad 2 mld dol. długów (należności za dostawy tegoroczne wraz z odsetkami karnymi).

Ukraina uznała w środę proponowaną przez Rosję cenę 250 dol. za tysiąc metrów sześc. za zbyt wysoką. Dotychczas wynosiła ona 179,5 dol.

d40rjik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40rjik