Gazprom zyskał poparcie europejskich koncernów w sporze z Ukrainą i UE
Gazprom i jego najwięksi partnerzy europejscy
utworzą grupę roboczą, która zaproponuje sposoby zwiększenia
niezawodności dostaw rosyjskiego gazu do Europy - zapowiedział w
piątek prezes koncernu Aleksiej Miller.
O tej inicjatywie szef Gazpromu poinformował podczas spotkania z premierem Rosji Władimirem Putinem w jego rezydencji w Nowo- Ogariowie koło Moskwy.
Miller wyjaśnił, że decyzja o powołaniu takiej grupy roboczej zapadła poprzedniego dnia podczas jego spotkania w Moskwie z prezesami największych koncernów europejskich - niemieckiego E.ON Ruhrgaz, włoskiego Eni i francuskiego GDF SUEZ. Ustalono, że grupa przystąpi do pracy w ciągu 1-1,5 miesiąca.
Prezes Gazpromu dodał, że omówił z europejskimi partnerami deklarację o modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu, przyjętą niedawno przez Ukrainę i Unię Europejską.
_ Byliśmy jednomyślni w ocenie, że dokument ten został opracowany bez uwzględnienia interesów głównych graczy na rynku gazowym Europy - Gazpromu i Rosji, a także największych odbiorców _- powiedział Miller. _ Takie podejście sprawia, że dokument ten jest niewykonalny _ - zauważył.
Szef Gazpromu poinformował, że tematem jego spotkania z przedstawicielami trzech koncernów były też projekty Nord Stream (Gazociągu Północnego) i South Stream (Gazociągu Południowego).
_ Strony były zgodne, że projekty te są niezwykle aktualne. Zyskały one pełne poparcie europejskich partnerów Gazpromu _- oświadczył Miller.
Putin ze swej strony podkreślił, że podtrzymując kontakty z Komisją Europejską i europejskimi partnerami, należy też rozwijać relacje z Ukrainą. Jednocześnie - zaznaczył - trzeba dywersyfikować drogi dostaw rosyjskiego gazu do Europy.
Dziennik "Wriemia Nowostiej", powołując się na źródło w Gazpromie, podał w piątek, że uczestnicy czwartkowego spotkania u Millera "wyrazili pogląd, że już dawno dojrzał problem komercjalizacji systemu przesyłu gazu na Ukrainie i wciągnięcia do tego procesu europejskich odbiorców i dostawców surowca".
Rozmówca gazety dodał, że "europejscy partnerzy Gazpromu też wyrazili zatroskanie z powodu podpisania deklaracji".
"Wriemia Nowostiej" przytacza opinię szefa Gazpromu wyrażoną na tym spotkaniu.
_ Podpisanie deklaracji za plecami Rosji było politycznym błędem. Dokument ten jedynie dolał oliwy do ognia niedawnego konfliktu _ - miał oświadczyć Miller.
Jego zdaniem, deklaracja jest sprzeczna nie tylko z duchem porozumień między Rosją i Ukrainą podpisanych w styczniu, lecz także duchem współpracy między Rosją i UE w sferze energetycznej.
Ukraina i Unia Europejska podpisały 23 marca w Brukseli deklarację, w której Kijów w zamian za unijne wsparcie dla modernizacji jego gazociągów, oceniane wstępnie na 2,5 mld USD, zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów.
Deklaracja przewiduje m.in. utworzenie niezależnej spółki do zarządzania systemem przesyłu gazu na Ukrainie oraz dopuszczenie firm z UE do podziemnych magazynów surowca na ukraińskim terytorium.
Strona ukraińska zaproponowała też zwiększenie przepustowości swoich gazociągów tranzytowych o 60 mld metrów sześciennych rocznie, co jej zdaniem mogłoby stanowić alternatywę dla forsowanych przez Gazprom gazociągów Nord Stream i South Stream, które mają omijać Ukrainę, Białoruś i Polskę.
W odpowiedzi Rosja zagroziła rewizją stosunków z UE w sferze energetycznej. Putin ostrzegł, że próby - jak to ujął - systemowego ignorowania interesów Rosji doprowadzą do zmiany stosunku Moskwy do wszystkich projektów w sferze energetycznej na terytorium Federacji Rosyjskiej, w których uczestniczy kapitał europejski.
Rosję w tym sporze poparła kanclerz Niemiec Angela Merkel, oświadczając we wtorek po rozmowach z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Berlinie, że należy wyjaśnić rosyjskie zastrzeżenia do ukraińsko-unijnej deklaracji.
Jerzy Malczyk