Trwa ładowanie...
d1u3d7y
d1u3d7y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gdańsk/Ok. 40 mln zł na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza

Około 40 mln zł zostanie wydane w Gdańsku na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza pochodzących m.in. ze spalania w domowych piecach grzewczych i lokalnych kotłowniach. W ramach projektu m.in. Przeróbka i Stogi zostaną przyłączone do sieci miejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1u3d7y

Na terenie całego Gdańska do sieci miejskiej ma być też podłączonych kilkadziesiąt obiektów, które dotychczas używają źródeł węglowych do ogrzewania. Szacuje się, że dzięki inwestycjom ok. 20 tys. mieszkańców Gdańska będzie mogło korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Budowa sieci ciepłowniczej łączącej peryferyjne dzielnice Gdańska, Przeróbkę i Stogi z miejską siecią ciepłowniczą oraz likwidacja kotłowni przy ul. Zawiślańskiej jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez Grupę GPEC w ostatnich latach. Obecnie trwają najważniejsze prace związane ze zmianą systemu ogrzewania. Kierownik działu PR Grupy GPEC, Grzegorz Blachowski poinformował PAP, że oba projekty mają być zrealizowane do końca roku. Zakłada się, że od nowego roku mieszkańcy Przeróbki i Stogów będą mogli korzystać z jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła - Ciepła Systemowego. Koszt inwestycji to prawie 30 mln złotych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "KAWKA dla Pomorza - ograniczenie niskiej emisji edycja 2014". Jego celem jest lokalne zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza pochodzących m.in. z nieefektywnego spalania paliw stałych w domowych piecach grzewczych i lokalnych kotłowniach. Konkurs KAWKA jest związany z unijną dyrektywą, która zobowiązała kraje członkowskie do poprawy jakości powietrza.

d1u3d7y

Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Maciej Kazienko przekonuje, że dzięki likwidacji kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej emisja bardzo szkodliwych pyłów ograniczona zostanie o ponad 37 ton rocznie. "Jeszcze bardziej imponująco wygląda zmniejszenie emisji, odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu, dwutlenku węgla - o ponad 7 tysięcy ton"- podał.

Oprócz działań związanych z likwidacją kotłowni "Zawiślańska", GPEC w ramach projektu "Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w Mieście Gdańsku poprzez przyłączenie budynków mieszkalnych i użytkowych do sieci cieplnej" realizuje na terenie całego miasta podłączanie kilkudziesięciu obiektów do sieci miejskiej. Oznacza to, że zostaną zlikwidowane dotychczas używane źródła węglowe. Koszt tej inwestycji to około 10 mln zł.

Grupa GPEC to grupa ośmiu spółek, w większości z Pomorza: GPEC, GPEC Ekspert, GPEC Energia, GPEC Matarnia, GPEC Serwis, GPEC Starogard, GPEC Tczew i Orchis Energia Sopot. Przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. dystrybucją i wytwarzaniem ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej. Gdańska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Ponad 90 proc. wybudowanych w 2013 roku w Gdańsku lokali mieszkaniowych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez Grupę GPEC.

d1u3d7y

Podziel się opinią

Share

d1u3d7y

d1u3d7y