Gdańsk/Ponad 120 projektów podczas konferencji Venture Day

125 projektów z całego kraju m.in. z branży medycznej, IT i energetycznej uczestniczy w III Venture Day w Gdańsku. Udział w konferencji daje szansę na zdobycie inwestora lub podjęcie współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.

20.11.2015 15:20

Wydarzenie odbywa się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym należącym do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak mówią organizatorzy, Venture Day to nowoczesna, ale już sprawdzona formuła kontaktu, spotkań i poszerzania wiedzy. Twierdzą, że jest to jedno z nielicznych w kraju spotkań tego typu.

Jeden ze współorganizatorów, Krzysztof Moszyk powiedział, że podczas rekrutacji na uczelniach oraz na ogłoszenie o naborze projektów chcących uczestniczyć w Venture Day zgłoszono 125 projektów z całego kraju. Spośród nich wybrano 21, które, jak powiedział, "mają największy potencjał komercjalizacyjny". Autorzy wybranych pomysłów zostali skontaktowani bezpośrednio z inwestorami, m.in. funduszami Venture Capital i firmami (Philips, Samsung, Energa, Orange)
.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Teresa Kamińska uważa, że najważniejszym celem Venture Day jest "kojarzenie start upów mających pomysły z tymi, którzy mają pieniądze czyli z funduszami, z inwestorami". Oceniła, że "komercjalizacja, wdrażanie pomysłów jest teraz największym wyzwaniem, ale tylko dzięki temu polski przemysł i firmy mogą zyskiwać na konkurencyjności".

Zauważyła, że w tegorocznym Venture Day uczestniczą głównie firmy, pomysłodawcy, którzy mają pomysł na produkt, który można wdrożyć do produkcji, nie tylko oprogramowanie". Zaznaczyła, że w pierwszej edycji konferencji uczestniczyli głównie pomysłodawcy z sektora informatycznego.

Dawid Kentzer Partner Black Pearls VC (Fundusz ma poprowadzić indywidualne konsultacje dla ok. 50 pomysłodawców) przyznaje, że forma konsultacji z autorami projektów została wybrana po to "aby być ich bliżej". Zaznaczył, że celem konsultacji jest przedstawienie sposobu działania funduszu.

"Chcemy pokazać, jak z nami rozmawiać, na co zwracamy uwagę, abyśmy mogli dostać od nich jak najlepsze aplikacje" - tłumaczy. Przyznał, że "w czasie takich spotkań fundusz chce np. wysondować, jakie są pomysły, co ludzie mają w głowach i z czym mogą do funduszu za chwilę przyjść". "Z drugiej chcemy im pokazać trochę swojego warsztatu żeby oni się przygotowali bo dzięki temu lepiej będzie nam się rozmawiało" podkreślił Kentzer. Zauważył, że spośród np. 50 projektów "może jeden pomysł będzie możliwy do aplikowania o pieniądze".

Ocenił, że na polskich uczelniach jest bardzo dużo pomysłów, tylko nikt nie potrafi do nich dotrzeć; często nie mogą do nich dotrzeć profesorowie ani zarządzający uczelniami. Przyznał, że sytuacja zmienia się i, jak określił, "klimat jest bardzo dobry do rozwoju, a wielu zwłaszcza młodszych naukowców widzi, że ścieżka związana z komercjalizacją i z biznesem jest realna i może być dla nich szansą na rozwój".

Według Kentzera na ten cel zarówno fundusze jak i instytucje publiczne mają dużo pieniędzy. Jak powiedział, "pieniędzy jest zbyt dużo". Zauważył, że "mało jest projektów opierających się o badanie i rozwój, które mają charakter przełomowy". "Biznesów, które chciałyby się rozwinąć w skali kilku-kilkunastu procent rocznie jest wiele ale my wszyscy szukamy projektów, które będą mogły zwielokrotnić rozwój i będą przełomowe w pewnej niszy" - przyznał.

Piotr Polański prezentujący aplikację Five App spotkał się z kilkoma funduszami inwestycyjnymi, które mają pomóc sfinansować projekt do końca. Powiedział, że aplikacja ma pomagać osobom niesłyszącym w komunikowaniu się przy pomocy messengera; aplikacja umożliwia wysyłanie komunikatów bez konieczności pisania standardowych SMS.

Przyznał, że jest to już kolejna konferencja tego typu, w której bierze udział. Powiedział, że "kilka funduszy już się zgłosiło i negocjacje trwają". "Szukamy wciąż nowych możliwości, np. żeby sfinansować wyjazd firmy do USA i tam projekt rozwijać" - dodał.

Powiedział, że na dokończenie projektu "potrzebne są miliony i to najlepiej dolarów amerykańskich". Przyznał, że podczas konferencji Venture Day możliwe jest zdobycie dofinansowania na poziomie kilkuset tysięcy dolarów.

Podczas Venture Day odbywają się też seminaria, m.in. na temat funduszy Venture Capital oraz transferu technologii oraz wdrażania projektów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)