Trwa ładowanie...

Gdańskie czynsze nielegalne

Ale wtopa! Podwyżka opłat za czynsze w gdańskich komunałkach, jest niezgodna z prawem i konstytucją. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Co na to władze miasta? Zapowiadają odwołanie od wyroku.
Share
Gdańskie czynsze nielegalne
Źródło: BALINT PORNECZI / AFP
d3x6f8b

Wielka reforma czynszowa w Gdańsku weszła w życie we wrześniu 2011 roku. Od początku budziła kontrowersje. Mieszkańcy gdańskich lokali komunalnych mieli płacić jednolitą stawkę czynszu, czyli 10,20 zł m kw. niezależnie od dzielnicy. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich uchwałę zmodyfikowano i obniżając nieznacznie stawki dla mieszkań poza Głównym Miastem. Mieszkańcy mogą też się ubiegać o zniżki ze względu na stan techniczny lokalu czy jego położenie.

To jednak zdaniem RPO dalej było niesprawiedliwe, więc złożył skargę do sądu. Sędziowie uznali, że nowe opłaty są niezgodne z prawem, bo miasto nie uwzględniło wielu czynników - m.in. wartości lokali, ich stanu i lokalizacji. Co na to włodarze? Zapowiadają apelację od wyroku i... straszą gdańszczan z komunałek utratą zniżek.

 (fot. Fakt)
Źródło: (fot. Fakt)

– W przypadku uprawomocnienia się wyroku z uchwały zniknąć może zapis uprawniający mieszkańców spoza strefy centralnej do 5-procentowej obniżki czynszu – mówi Maciej Lisicki (50 l.), wiceprezydent Gdańska. – Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku i po jego otrzymaniu i szczegółowej analizie prawdopodobnie będziemy się odwoływać od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego Miejmy nadzieję, że sprawa czynszów szybko się wyjaśni i nie stracą na tym gdańszczanie.

Bez premii za mandaty

Szukasz niedrogiego mieszkania? Sprawdź ceny i dokonaj dobrego wyboru!

d3x6f8b

Podziel się opinią

Share
d3x6f8b
d3x6f8b