Trwa ładowanie...
d4fbqyn
09-12-2016 14:17

GDDKiA oddała zachodnią obwodnicę Lublina w ciągu S19 zbudowaną za 620 mln zł

Warszawa, 09.12.2016 (ISBnews) - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oddała do ruchu 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19, który stanowi zachodnią obwodnicę Lublina i jest fragmentem przyszłej trasy Via Carpatia, podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Inwestycja została zrealizowana przez Budimex za ok. 620 mln zł.

Share
d4fbqyn

"Cieszę się, że możemy oddać do użytku ten ważny dla Lubelszczyzny i całego kraju odcinek drogi S19. Mimo ograniczeń finansowych podjęliśmy już szereg decyzji inwestycyjnych. Będziemy kierować do realizacji i oddawać do ruchu kolejne odcinki dróg w całej Polsce, w tym także odcinki Via Carpatia. Naszym celem jest budowa spójnego systemu komunikacyjnego" - powiedział wiceminister Jerzy Szmit, obecny na uroczystości otwarcia obwodnicy.
Oddawany odcinek uzupełnia funkcjonującą już północną i wschodnią część obejścia Lublina w ciągu dróg S12 i S17. Tym samym wyprowadza ruch tranzytowy poza granice miasta, co przełoży się na zmniejszenie natężenia ruchu na ulicach.
Umowę na budowę podpisano 29 października 2014 r. Wykonawcą była firma Budimex. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które wyniosło ok. 274 mln zł. Całkowity koszt realizacji projektu to blisko 620 mln zł, przypomniano.

Oddany do użytku odcinek prowadzi od węzła Lublin Sławinek (skrzyżowanie dróg S12, S17 i S19) do węzła Lublin Węglin w podlubelskiej Konopnicy. Na odcinku znajduje się także węzeł Lublin Szerokie (skrzyżowanie z drogą wojewódzką 830).

Zachodnia obwodnica Lublina jest dwujezdniową droga ekspresową z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą na trzeci pas. Na odcinku powstało dwanaście obiektów inżynierskich: wiadukty i mosty, kładka dla pieszych i rowerzystów oraz przejście dla dużych zwierząt, podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

d4fbqyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbqyn
d4fbqyn