Trwa ładowanie...

GDDKiA: wybór wykonawców A2 bez przetargu - prawidłowy

Wybór bez przetargu, w trybie z wolnej ręki, wykonawców dwóch odcinków A2, porzuconych przez chińską firmę Covec, był prawidłowy - poinformowała GDDKiA. Zdaniem Dyrekcji potwierdzeniem tego jest zamknięcie postępowania w tej sprawie przez Komisję Europejską.

GDDKiA: wybór wykonawców A2 bez przetargu - prawidłowyŹródło: AFP/ABDELHAK SENNA
d2x5h2o
d2x5h2o

Jak wskazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w komunikacie, postępowanie dotyczyło tego, czy wybór wykonawcy A2 bez przetargu był uprawniony i czy nie naruszał przepisów unijnych.

"Postępowanie KE (...) zostało zamknięte, co oznacza, że GDDKiA jako zamawiający działała zgodnie z prawem i z należytą starannością" - napisano w komunikacie.

Jak wskazała Dyrekcja, Polska argumentowała m.in., że tryb wyboru wykonawców odcinków A i C autostrady A2 był wyjątkowy, a procedura konsultacji technicznych zastosowana do wyboru wykonawcy zapewniła zachowanie podstawowej zasady w udzielaniu zamówień publicznych, czyli równego traktowania i uczciwej konkurencji. "Wyjaśniono Komisji Europejskiej również to, że konsultacje techniczne zapewniły wyłonienie nowego wykonawcy w sposób jawny, transparentny i sprawny" - napisano.

d2x5h2o

GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Covec na wybudowanie odcinków A i C autostrady A2 Stryków-Konotopa w połowie 2011 r. Powodem rozwiązania współpracy z Chińczykami było to, że nie płacili swoim podwykonawcom. Nowych wykonawców wybrano w bardzo krótkim czasie, by zdążyli dokończyć autostradę przed pierwszym gwizdkiem Euro 2012. Mieli na to mniej niż rok.

Konsorcjum firm DSS i Bogl a Krysl miało dokończyć odcinek C, a odcinek A - położony najbliżej Łodzi - kończyło konsorcjum firm Eurovia i Warbud.

d2x5h2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x5h2o