Trwa ładowanie...
d20vzxw
d20vzxw

Gdzie największe spadki bezrobocia?

Pomorskie może się poszczycić rekordowym w kraju spadkiem bezrobocia w lipcu. Na następnych pozycjach znalazły się: zachodniopomorskie i śląskie.
Share
d20vzxw

Pomorskie może się poszczycić rekordowym w kraju spadkiem bezrobocia w lipcu. W porównaniu do sytuacji w czerwcu, liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 3,4 procent (średnio w kraju 2,1 procent). Na następnych pozycjach znalazły się: zachodniopomorskie i śląskie.

Poniżej 100 tysięcy spadła w pomorskim liczba osób pozostających bez pracy. Jeszcze pięć lat temu w rejestrach figurowało około dwa razy więcej bezrobotnych. W regionie pomorskim tempo zmniejszania się liczby poszukujących zajęcia jest największe w Polsce.

W czerwcu pracy nie miało 102 866 mieszkańców naszego województwa, a w lipcu - 99 369 osób, czyli o prawie 3,5 tysiąca mniej. Stopa bezrobocia w pomorskim na koniec lipca wynosiła 12,5 procent, a średnia krajowa 12,2 procent. Na koniec grudnia 2006 r. stopa bezrobocia u nas wynosiła 15,5 proc., zaś w kraju 14,9 procent.

d20vzxw

Według Tadeusza Adamejtisa, wicedyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, tak rekordowy procentowy spadek bezrobocia jest zasługą aktywności... powiatowych urzędów pracy. Poza tym, duże znaczenie miał w lipcu wzrost zatrudnienia w turystyce. Większość ekspertów ocenia jednak, że to z powodu trwającej emigracji zarobkowej do innych państw Unii Europejskiej.

Przedsiębiorstwa (np. stocznie) odczuwają brak fachowców i mają duże kłopoty ze znalezieniem ich na krajowym rynku. Dlatego, pojawia się dużo ofert dla osób niewykwalifikowanych. Firmy chętnie organizują szkolenia, żeby zapewnić sobie odpowiednio wykształcone kadry. Specjalistów poszukują także urzędy pracy - zarówno powiatowe, jak i urząd wojewódzki.
Kazimierz Netka, JKL

Zobacz też:
Niemcy zniosą ograniczenia dla specjalistów
Absolwenci z szerokimi uprawnieniami

d20vzxw

Podziel się opinią

Share
d20vzxw
d20vzxw