Gdzie pracują psychopaci?

Psychopatów można spotkać nie tylko w filmach grozy, ale również w życiu codziennym - w sklepie, sądzie, na komisariacie i w kościele.

Gdzie pracują psychopaci?
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Psychopatów można spotkać nie tylko w filmach grozy, ale również w życiu codziennym - w sklepie, sądzie, na komisariacie i w kościele.

Psychopatia to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się płytkim przeżywaniem emocji (szczególnie strachu), dużą odpornością na stres, brakiem empatii i poczucia winy. Psychopaci są egocentryczni, impulsywni i bezwzględni, mają też skłonność do manipulacji i zachowań antyspołecznych, często jednak nie można im odmówić uroku osobistego. Wiele z tych cech ułatwia funkcjonowanie we współczesnym świecie i pomaga osiągnąć zawodowy.

Portal businessinsider.com przygotował zestawienie zawodów najczęściej i najrzadziej wybieranych przez psychopatów. W pierwszej trójce profesji, które najbardziej przyciągają ludzi z tym zaburzeniem znalazły się: dyrektor zarządzający (CEO), prawnik oraz pracownik telewizji. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: sprzedawcy, chirurdzy, dziennikarze i policjanci. Dziesiątkę najatrakcyjniejszych dla psychopatów zawodów zamykają duchowni, kucharze i urzędnicy państwowi.

Wszystkie te zajęcia dają mniejsze lub większe poczucie władzy, wymagają umiejętności działania w stresie, zachowania zimnej krwi i szybkiego podejmowania decyzji bez udziału emocji, więc psychopaci idealnie się do nich nadają. Zupełnie nie radzą sobie oni natomiast z pracą, która wymaga opieki nad innymi ludźmi, tworzenia więzi i dzielenia się uczuciami. Potwierdza to zestawienie najrzadziej wybieranych przez psychopatów zawodów, w którym znaleźli się m.in. lekarze, terapeuci, pielęgniarki, kosmetyczki i styliści.

businessinsider.pl

(AS)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)