Trwa ładowanie...

Gdzie wyrzucić blister po lekach? Często popełniany błąd

Wiele osób niewłaściwie wyrzuca blistry po lekach i papierki po słodyczach. Choć są wykonane z tworzyw sztucznych, nie zawsze powinny trafiać do żółtego pojemnika. Zasady segregacji różnią się między miastami. Sprawdź, jak prawidłowo sortować te odpady.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
Gdzie wyrzucać blistry po lekach i papierki po słodyczach? Gdzie wyrzucać blistry po lekach i papierki po słodyczach? Źródło: Adobe Stock
d2wuoy6
d2wuoy6

Częstym błędem popełnianym przez wielu Polaków jest niewłaściwe wyrzucanie blistrów po lekach i papierków po słodyczach. Choć wykonane z tworzyw sztucznych, żółty pojemnik nie zawsze będzie odpowiednim wyborem - czytamy na kobieta.wp.pl.

Większość z tych odpadów, wykonanych z materiałów mieszanych, takich jak folia i papier, powinno trafić do czarnego kosza na odpady zmieszane. Połączenie różnych materiałów sprawia, że recykling staje się trudniejszy, wymagając oddzielnych procesów przetwarzania.

Dlaczego takie odpady trafiają do pojemników na odpady zmieszane?

W miastach takich jak Gdańsk brak technologii rozdzielania folii od aluminium. W efekcie, wrzucanie tych odpadów do żółtego pojemnika na plastik może prowadzić do zanieczyszczenia odpadów nadających się do recyklingu. Zamiast tego papierki powinny trafić do kosza na odpady mieszane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Putin wywoła kolejną wojnę? "Szukanie miękkiego podbrzusza"

Podobna sytuacja występuje w przypadku blistrów po lekach, które również wykonane są z kombinacji różnych materiałów. Według urzędników z Warszawy, nie ma na chwilę obecną instalacji, która potrafiłaby przeprowadzić proces rozdzielania folii od aluminium. Dlatego blistry te również trafiają do czarnego pojemnika.

d2wuoy6

Co z innymi miastami?

Gdynia jest przykładem miasta, które stosuje zaawansowaną technologię utylizacji odpadów. Jak czytamy na stronie trojmiasto.pl, miasto to sortuje odpady w specjalnej instalacji. W Gdyni papierki po słodyczach, folie, opakowania po żywności, a także blistry po lekach powinny być wrzucane do żółtych pojemników.

Niepotrzebne leki należy utylizować w specjalnych punktach

Niezależnie od miasta, niewykorzystane czy przeterminowane leki nie powinny trafić do kosza na śmieci. Substancje zawarte w lekach mogą być groźne dla środowiska i wywoływać nieprzewidywalne reakcje z innymi środkami znajdującymi się w odpadach zmieszanych. Z tego powodu niepotrzebne leki powinny być wyrzucane do specjalnych koszy dostępnych w aptekach lub punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wuoy6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wuoy6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj