Genworth: Fala pesymizmu wśród Polaków została przełamana w 2014 r.
Warszawa, 20.05.2014 (ISBnews) – Polacy poczuli się stabilniej finansowo i patrzą w przyszłość z większym optymizmem - co czwarty Polak uważa, że w 2014 roku jego...
20.05.2014 15:32
Warszawa, 20.05.2014 (ISBnews) – Polacy poczuli się stabilniej finansowo i patrzą w przyszłość z większym optymizmem - co czwarty Polak uważa, że w 2014 roku jego sytuacja finansowa polepszy się. To znacząca zmiana i odwrócenie pięcioletniej fali narastającego pesymizmu, wynika z badania zrealizowanego przez Ipsos MORI na zlecenie grupy ubezpieczeniowej Genworth.
"Rok 2014 przyniósł przełamanie narastającej wśród Polaków fali pesymizmu. Po raz pierwszy od 5 lat odsetek osób uważających, że ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie poprawi się wzrósł, i to ponad trzykrotnie, z 7% w 2013 roku do 25% w 2014 roku. To pierwszy powiew optymizmu" - ocenia dyrektor zarządzający Genworth w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji Aneta Podyma, cytowany w komunikacie.
Zaledwie co 13. Polak ma poczucie stabilności finansowej (7%). To wynik podobny do tego, jaki osiągnęła Francja (6%) i Hiszpania (8%), ale już znacząco wyższy niż Włochy (4%). Co ciekawe, osoby młodsze, tzn. do 45. roku życia, znacznie częściej czują się bezpiecznie finansowo (10%) niż osoby po 45. roku życia (3%). To właśnie młodzi ludzie do 24. roku życia (42%) i do 45. roku życia (33%) patrzą na przyszłość bardziej optymistycznie, niż osoby starsze (17%).
Najbezpieczniej finansowo czują się osoby młode mieszkające w Polsce Północnej, natomiast najmniej stabilnie finansowo czują się osoby powyżej 45 roku życia, zamieszkujące Polskę Centralną, Południowo-Wschodnią i Wschodnią.
Odpowiedzi udzielone przez Polaków w ostatnich dniach stycznia br. pozwoliły Polsce awansować w Indeksie stabilności finansowej z 11. na 10. miejsce w Europie (na 14 krajów).
W 2014 roku wzrósł odsetek osób zmagających się z problemami, a spadł odsetek osób ostrożnych. O pozycji Polski w Indeksie zdecydował jednak wzrost liczby osób stabilnych finansowo i spadek liczby osób niestabilnych finansowo.
Z badania wynika bowiem, że pomimo lepszej oceny sytuacji finansowej, jednocześnie od 5 lat rośnie odsetek gospodarstw domowych, które przyznają, że mają problemy finansowe (z 44% w 2008, 47% w 2010, 51% w 2013, aż do 77% w 2014 roku). Jest on ponadto wyższy niż w przypadku krajów znajdujących się poniżej Polski w indeksie.
Polakom brakuje bezpieczeństwa finansowego, ale nie determinacji żeby swoją sytuację finansową poprawić. W ciągu ostatnich dwóch lat 67% Polaków przeznaczyło część swoich dochodów na zakup produktów ubezpieczeniowych, oszczędnościowych lub emerytalnych.
To rekordowy odsetek w Europie, gdzie takich zakupów dokonało 57% obywateli. Polacy biorą sprawy w swoje ręce i próbują zabezpieczyć się na przyszłość.
"Fakt, że coraz częściej sięgamy po dostępne produkty ubezpieczeniowe, emerytalne i oszczędnościowe, pokazuje jak bardzo potrzebujemy zabezpieczyć nasz standard życia, aby z większym spokojem patrzeć w przyszłość" - zaznaczył Podyma.
By poprawić sytuację finansową, obecną i przyszłą, Polacy poszukują oszczędności. Jak to tylko możliwe, ograniczają wydatki - na wakacje (49%), na prezenty dla najbliższych (37%), prenumeratę prasy (42%), telewizję, internet oraz telefon (26%), zużycie wody (28%), prądu (40%), ogrzanie domu (10%) i wiele innych.
W ramach Indeks Genworth Polsce udało się wyprzedzić pogrążone w kryzysie kraje Południowej Europy – Grecję, Portugalię i Włochy, oraz zmniejszyć dystans wobec Francji i Niemiec. Wciąż jednak Polska ma wiele do nadrobienia.
Indeks Genworth powstał na podstawie internetowego badania typu omnibus przeprowadzonego w 20 krajach. W każdym kraju zebrano 1000 odpowiedzi (2000 w Chinach) w wywiadach przeprowadzonych w imieniu firmy Genworth przez Ipsos MORI.
(ISBnews)