Trwa ładowanie...
waluta

GfK Polonia: w kwietniu 74 proc. Polaków przeciwnikami wprowadzenia euro

W kwietniu 74 proc. Polaków było przeciwnych wprowadzeniu euro w Polsce, co oznacza, że odsetek Polaków negatywnie nastawionych do przyjęcia wspólnej waluty nie zmienił się w porównaniu z marcem - poinformował w środę w komunikacie Instytut GfK Polonia.

Share
GfK Polonia: w kwietniu 74 proc. Polaków przeciwnikami wprowadzenia euro
Źródło: Fotolia, fot: RFsole
d2x1o91

"Obecnie 42 proc. Polaków zdecydowanie jest przeciwnych przyjęciu przez Polskę euro, a raczej przeciwnych jest 32 proc. Odsetek zwolenników przyjęcia euro także pozostał na niezmienionym poziomie w porównaniu do pomiaru marcowego. Obecnie jest ich łącznie 22 proc." - podano w komunikacie.

Zgodnie z kwietniowymi badaniami zdecydowanych zwolenników przyjęcia euro jest niemal 5 proc., 17 proc. respondentów raczej poparłoby wprowadzenie euro. Jedynie 4 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Według instytutu żadna z podstawowych zmiennych społeczno-demograficznych nie wpływa istotnie na opinie dotyczące przyjęcia wspólnej waluty. "W większości grup wiekowych, wykształcenia, pozycji zawodowej, klasy wielkości miejscowości, dominuje odsetek przeciwników przyjęcia euro i wynosi od 70 do 80 proc. Jedynie wśród respondentów lepiej wykształconych (specjaliści, urzędnicy, studenci) oraz mieszkańców Warszawy odsetek przeciwników spada odpowiednio do 63 i 55 proc." - wyjaśniono.

d2x1o91

Zgodnie z komunikatem wyraźne zróżnicowanie opinii na temat przyjęcia euro można zaobserwować wśród elektoratów dwóch największych ugrupowań. Przeciwnicy przyjęcia euro zdecydowanie liczniej występują wśród wyborców PiS (84 proc.) niż wśród wyborców PO (60 proc.).

Instytut poinformował, że badania przeprowadzono w dniach 3-6 kwietnia 2014 r. na podstawie reprezentatywnej imiennej próby Polaków w wieku powyżej 15 lat, wylosowanej z bazy PESEL. Wywiady zostały zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów. W badaniu udział wzięło 1020 osób.

d2x1o91

Podziel się opinią

Share
d2x1o91
d2x1o91