Trwa ładowanie...
d1spcus
13-11-2009 11:52

Giełda znów przyciąga inwestorów

Kryzys finansowy zniechęcił wielu inwestorów do rynków akcji. Jak się okazało - niesłusznie. Rok 2009 był jak do tej pory wyjątkowo sprzyjający dla posiadaczy akcji. Po 3 kwartałach indeksy giełdowe notują solidne, a często wręcz imponujące wzrosty.

d1spcus
d1spcus

Wiele powodów do satysfakcji dały inwestorom giełdy akcji w Stanach Zjednoczonych, a więc w kraju, w którym kryzys finansowy się narodził. Nowojorski S&P500, najbardziej reprezentatywny dla rynku akcji w USA, zyskał 17%. Inne dojrzałe rynki także nie pozostawały w tyle. FTSE100, indeks giełdy w Londynie, wzrósł o 16%, a niemiecki DAX o 18%.

Nowa Europa błyszczy na tle rynków rozwiniętych

W ślad za nimi podążają rynki rozwijające się, z tym że skala wzrostów jest zdecydowanie wyższa. Każde 10 000 zł zainwestowane na warszawskiej giełdzie, w ciągu zaledwie 9 miesięcy przyniosło 3 802 zł zysku (wzrost WIG wyniósł 38%). Główny indeks rynku tureckiego (Xutum100) zanotował 78-procentowy wzrost, i jedynie dalsze 21% dzieli go od historycznych maksimów (!). Rosyjski Micex wzrósł o imponujące 93,2% (trzeba jednak dodać, że przy dużej zmienności). Rynki czeski, węgierski, austriacki czy słowacki wzrosły od początku roku od 32% do 56%.

Inwestujące w Nowej Europie fundusze takie jak Arka BZ WBK Akcji FIO czy Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO tylko w pierwszych trzech kwartałach 2009 osiągnęły wyniki bliskie odpowiednio 50% i 90%.

Zmiana wartości jednostek uczestnictwa Arki BZ WBK Akcji FIO

| |
| --- |

d1spcus

Zmiana wartości jednostek uczestnictwa Arki BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO

| |
| --- |

Wykresy przedstawiają zmianę wartości jednostki oraz stopę zwrotu w okresie 31.12.2008-30.09.2009 jednostki uczestnictwa kategorii A odpowiednich Funduszy. Wyniki historyczne nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Podane wyniki nie uwzględniają podatków ani opłat.

Potencjał...

Najważniejsze są jednak nie dotychczasowe wzrosty, ale potencjał dalszych wzrostów w kolejnych latach, wynikający z siły gospodarek Nowej Europy (w tym Polski). Większość krajów Europy Środkowej i Wschodniej wychodzi z kryzysu obronną ręką. Dobitnym tego przykładem jest Turcja - w czasie, gdy sektor bankowy na zachodzie boryka się ze stratami, zyski tureckich banków w roku 2009 są... wyższe (!) o kilkadziesiąt procent niż rok wcześniej.

d1spcus

...który wciąż czeka na wykorzystanie

Co ważne, pomimo dotychczasowych wzrostów ceny akcji są wciąż niskie - nadal bardziej odzwierciedlają strach związany z kryzysem, niż prawdziwą wartość notowanych na giełdzie firm i ich biznesów. Jednym z podstawowych zmartwień inwestorów i mediów jest to, kiedy nastąpi korekta na rynkach i jak głęboka będzie. Próba wyczucia momentu rozpoczęcia korekty okazuje się - jak na ironię - ważniejsza niż możliwość wykorzystania niskich cen akcji do inwestycji. Owszem, korekta w końcu nadejdzie, i być może sprowadzi ceny akcji do poziomów niższych niż obecnie. Równie dobrze może się jednak okazać, że na spadki cen akcji jeszcze poczekamy, a kiedy korekta wreszcie przyjdzie, ceny akcji nawet „w dołku” będą... wyższe niż obecnie.

Przewidzieć przyszłość

Prawda bowiem jest taka, że na dłuższą metę nikt nie jest w stanie przewidywać, czy ceny akcji wzrosną czy spadną za tydzień, miesiąc lub rok. Oczywiście znajdą się osoby, którym się to uda, być może nawet kilka razy - ale wynika to raczej z faktu, że analityków i inwestorów jest tak wielu, że sytuacja, w której zupełnie nikt nie „trafiłby” z prognozami jest praktycznie nierealna.

Paradoksalnie, prognozy w dłuższym terminie stają się bardziej wiarygodne: światowe gospodarki na dłuższą metę rozwijają się, a wraz z nimi rosną ceny akcji. To co teraz wydaje się poważnym kryzysem, w dłuższej perspektywie jest tylko odchyleniem od trendu. Znakomitym przykładem jest chociażby ostatni kryzys finansowy: na koniec ostatniego kwartału Arka BZ WBK Akcji FIO za ostatnie pięć lat (30.09.2004-30.09.2005) notuje stopę zwrotu na poziomie 69% (zobacz aktualne wyniki »). Całkiem sowity zarobek, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, ile czasu z tej pięciolatki upłynęło pod znakiem wyjątkowo dotkliwej bessy.

d1spcus

Próba „wyczucia” chwili, w której ceny akcji zaczną rosnąć lub spadać, wprowadza do inwestowania niepotrzebny element ryzyka. Niepotrzebny, bo analiza danych historycznych pokazuje, że tzw. timing statystycznie rzecz biorąc nie przynosi korzyści w postaci wyższej stopy zwrotu, generuje zaś dodatkowe ryzyko. Prawidłowość ta dotyczy nawet profesjonalistów, zarządzających aktywami o wartości setek milionów złotych. Nie bez kozery mówi się, że na giełdzie pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych.

Zainwestować właściwie

To, co wydaje się w największej mierze decydować o zyskach dla inwestorów giełdowych, to właściwy dobór spółek do portfela. Na dłuższą metę to właśnie odróżnia dobrych inwestorów od przeciętnych czy dobre fundusze inwestycyjne od słabych. Aby wybrać te właściwe spółki, trzeba je dokładnie poznać - zrozumieć biznes jaki prowadzą, ocenić ich silne i słabe strony (tu szczególnie ważne wydają się kompetencje i motywacja kadry zarządzającej), dokładnie poznać otoczenie w jakim funkcjonują. Tylko wtedy możliwa jest rzetelna ocena wartości spółki i perspektyw ich dalszego funkcjonowania. Tylko wtedy - porównując bieżącą cenę akcji na giełdzie z wartością spółki - inwestor jest w stanie powiedzieć, czy cena akcji jest atrakcyjna czy nie.

Oczywiście, rzetelna analiza spółek wymaga czasu, wiedzy i doświadczenia. Indywidualny inwestor nie zawsze dysponuje wszystkimi trzema atutami. Niewątpliwie jednak mogą się nimi pochwalić zarządzający Funduszami Inwestycyjnymi Arka. W spółki regionu Europy Środkowo-Wschodniej inwestują już od ok. 6 lat (pierwsze inwestycje prowadzone były w ramach funduszu Arka BZ WBK Akcji FIO, który do 34% aktywów może lokować poza granicami Polski). Długoterminowe wyniki Arki BZ WBK Akcji FIO konsekwentnie plasują ten fundusz w ścisłej czołówce polskiego rynku funduszy inwestycyjnych.

d1spcus

W ofercie Funduszy Arka znajduje się też fundusz, który specjalizuje się w inwestycjach poza granicami Polski - Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO. To fundusz, który może w pełni wykorzystać dynamikę Regionu, oraz niskie ceny akcji notowanych na giełdach Nowej Europy.

Warto dodać, że inwestycje przez internet (za pośrednictwem usługi Arka Online) w oba te fundusze są obecnie zwolnione z opłaty dystrybucyjnej. Promocja obejmuje także pozostałe Fundusze Inwestycyjne Arka.

Informacje zawarte powyżej są dobierane zgodnie z najlepszą wiedzą jego autorów i pochodzą ze źródeł uznawanych za wiarygodne, jakkolwiek autorzy nie gwarantują ich dokładności i kompletności. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter informacyjny i nie może być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych wskutek interpretacji niniejszego materiału.

d1spcus

Przed dokonaniem inwestycji w Fundusze Inwestycyjne Arka należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym dostępnym na stronie www.arka.pl.

Wartość aktywów netto Funduszy Arka cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Dane finansowe Funduszu i opis czynników ryzyka znajdują się w Prospekcie Informacyjnym, dostępnym na stronie: arka.pl oraz u Dystrybutorów Funduszu. Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

d1spcus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1spcus