Trwa ładowanie...
d3x3yxv
Gospodarka

Giełdy w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze i Lublanie tworzą wspólny rynek

Giełdy Papierów Wartościowych w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze i Lublanie zdecydowały o utworzeniu wspólnego rynku pod nazwą CEE Stock Exchange Group - poinformowała wiedeńska giełda w komunikacie.
Share
d3x3yxv

Zaznaczył, że nie oznacza to formalnego połączenia giełd; nadal będą one funkcjonować pod nadzorem lokalnych rządów.

Według szacunków wiedeńskiej giełdy, spółki notowane na tych czterech rynkach dają połowę - 128 mld euro - rynkowej kapitalizacji wszystkich spółek notowanych na giełdach w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obrót akcjami firm notowanych na giełdach wchodzących w skład CEE Stock Exchange Group stanowi 2/3 całości obrotów wszystkich giełd w tej części Europy. Miesięczny obrót tych czterech giełd to 11 mld euro.

d3x3yxv

"To powoduje, że CEE Stock Exchange Group jest największym graczem spośród wszystkich giełd Europy Środkowej i Wschodniej. Naszym celem jest umacnianie i rozwój giełd tej części Europy i uczynienie z nich gracza o pozycji międzynarodowej" - napisano w komunikacie prasowym wiedeńskiej giełdy.

Od czwartku giełdy w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze i Lublanie rozpoczęły publikację dwóch wspólnych indeksów, opartych o akcje najbardziej płynnych spółek.

Indeks CEETX składa się z akcji 25 największych firm notowanych na czterech giełdach. Indeks będzie obliczany w EUR i USD.

Z kolei CEESEG Composite Indeks jest indeksem składającym się z głównych indeksów poszczególnych giełd wchodzących w skład sojuszu: BUX, ATX, PX i SBITOP.

Wiedeńska giełda poinformowała, że w przyszłości planowane jest stworzenie wspólnej platformy handlowej opartej o system transakcyjny Xetra.

d3x3yxv

Podziel się opinią

Share
d3x3yxv
d3x3yxv