Trwa ładowanie...

Gigantyczne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop

W świetle przepisów pracodawcy są zobowiązani do udzielenia do końca września zaległych urlopów swoim pracowników
Share
Gigantyczne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop
Źródło: Thinkstock
d16aau6

W świetle przepisów pracodawcy są zobowiązani do udzielenia do końca września zaległych urlopów swoim pracowników. Zasady te obejmują również wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz marszałków województw. „Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził ankietę. Z której wynika że część włodarzy nie zastosowała się do obowiązujących przepisów.

„Dziennik” sugeruje, że tego typu działanie jest im po prostu na rękę. W przyszłym roku odbędą się kolejne wybory samorządowe, także tym urzędnikom, którzy mają zaległy urlop, trzeba będzie wypłacić pieniężny ekwiwalent. Ukrócenie tej praktyki, poprzez zmianę przepisów, zapowiada Julia Pitera.

„DGP” podaje przykład marszałka z Małopolski. Wypłacono mu ekwiwalent w wysokości 24,6 tys. zł. Taka wysoka suma powstała bo dodaniu niewykorzystanych dni urlopowych. Było ich aż 42. Z kolei w urzędzie gminy Rybno (w województwie warmińsko-mazurskim) obecny wójt otrzymał za poprzednią kadencję 42,4 tys. zł. Wójt Edmund Ligman przekonywał, że nie mógł wykorzystać urlopu, gdyż musiał osobiście podpisywać wszystkie dokumenty unijne. Ligman, nie posiada zastępcy, na czym jego zdaniem gmina oszczędza.

d16aau6

Podobnych przypadków jest więcej. Burmistrz Suchej Beskidzkiej posiada obecnie 28 dni zaległego urlopu (co daje sumę 32 tys. zł), a burmistrzowi Mirosławca wypłacono 32 tys. zł za poprzednią kadencję.

Przykładów samorządów, które nie mają w tej kwestii problemów, jest niewiele. Na przykład Gdańsk.

– Obecny prezydent zajmuje to stanowisko od 1998 r. i po zakończeniu każdej kadencji nie miał wypłacanego ekwiwalentu – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.

*Polecamy: * Nie będzie dnia bez zakupów

d16aau6

Pewna część samorządowców przenosi niewykorzystane dni urlopowe na kolejną kadencję (oczywiście w przypadku ponownego wyboru na odpowiednią funkcję). Są jednak osoby, wg których nie jest to możliwe.

Co na to prawnicy? Nie mają tutaj większych wątpliwości.

– Jeśli kierownik jednostki samorządu terytorialnego ponownie zostanie wybrany na stanowisko, to jego zaległy urlop powinien przechodzić na kolejny okres pracy – Przyznaje na łamach „DGP” prof. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem wypłacanie ekwiwalentu jest jawnym nadużyciem.

Zmiany w przepisach zapowiedziała Julia Pitera, pełniąca funkcję przewodniczącej sejmowej komisji administracji i cyfryzacji. Podkreśla, że gminy są zbyt złej sytuacji finansowej, by dodatkowo obciążać swój budżet wypłacaniem ekwiwalentów.

MA,WP.PL

Oferty pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesujący Cię region!

d16aau6

Podziel się opinią

Share
d16aau6
d16aau6