Trwa ładowanie...
dc62is2

Gigantyczne kary dla kierowców bez uprawnień. Szykują się zmiany w ustawie

Zatrzymanie prawa jazdy będzie oznaczało zawieszenie uprawnień. Resort infrastruktury szykuje duże zmiany.
Kierowca, który mimo zawieszenia prawa jazdy wsiądzie za kierownicę, dostanie mandat 10 razy wyższy – informuje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za prowadzenie samochodu mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł.
Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za prowadzenie samochodu mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł. (East News, Fot: Piotr Jedzura/REPORTER)
dc62is2

Dziennik przypomina, że grzywna dla kierowcy, który zapomniał dokumentu, wynosi 50 zł. Cym innym jest jednak sytuacja, w której kierujący nie ma prawa jazdy, bo dokument został zatrzymany. Problem w tym, że osoby takie są w tej chwili tak samo traktowane jak zapominalscy.

To ma się wkrótce zmienić, bo ministerstwo infrastruktury pracuje nad rozszerzeniem instytucji zawieszenia prawa jazdy. Chodzi o to, by rozszerzyć katalog przypadków, w których zatrzymanie dokumentu będzie powodowało zwieszenie uprawnień.

Czytaj także: Zarobki w Polsce. Pensje kierowców ciężarówek

dc62is2

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które zawiera takie rozszerzenie, trafił już do konsultacji. Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za jazdę samochodem mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł.

Czytaj także: Delegacje kierowców drastycznie wzrosną

Jeśli jednak policjant uzna, że kierowca w rażący sposób złamał przepisy, nie wypisze mandatu tylko skieruje sprawę do sądu. Ten może wymierzyć grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc62is2

Podziel się opinią

Share
dc62is2
dc62is2