Trwa ładowanie...

GIS ostrzega przed smoczkami kauczukowymi. Mogą być w nich substancje rakotwórcze

Główny Inspektorat Sanitarny dodał do listy ostrzeżeń publicznych smoczki kauczukowe wyprodukowane dla Canpol-u. Pod żadnym pozorem nie należy używać produktu. Ruszyła procedura wycofania wyrobu z rynku.

GIS ostrzega przed smoczkami kauczukowymi. Mogą być w nich substancje rakotwórczeŹródło: Główny Inspektorat Sanitarny, fot: Główny Inspektorat Sanitarny
d30i697
d30i697

Na czarnej liście GIS znalazły się smoczki kauczukowe wyprodukowane dla Canpol Sp. z o.o. SKA. Numer katalogowy niebezpiecznej partii wyrobu to 23/103, a numer serii to CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037).

"Nie należy używać produktu wskazanego w ostrzeżeniu. Produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć" - czytamy w zaleceniach GIS.

W przypadku konkretnej serii smoczków kontrolerzy wykryli przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin ze smoczków kauczukowych. Wykryty poziom wyniósł 0.4935 mg/kg wobec dozwolonego 0,1 mg/kg.

d30i697

Ogólnie związki N-nitrozowe odznaczają się rakotwórczością. Występowanie ich w żywności stanowi o potencjalnym zagrożeniu zdrowia człowieka.

Raper GIS-u powraca

Właściwości rakotwórcze poszczególnych N-nitrozoamin są zróżnicowane, zależne od struktury chemicznej poszczególnych związków. Jak informuje Zakład Radiobiologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, niektóre z N-nitrozoamin zalicza się do grupy najsilniejszych kancerogenów chemicznych, które wywołują nowotwory u zwierząt doświadczalnych nawet po jednorazowym tylko podaniu.

"Zgodnie z oświadczeniem producent wdrożył procedurę natychmiastowego wycofania wyrobu z rynku, jednak dotychczasowe działania weryfikacyjne organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie potwierdzają, że wszyscy odbiorcy produktu w Polsce zostali poinformowani" - czytamy w komunikacie GIS.

d30i697
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30i697