Trwa ładowanie...

Globalny niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Promowanie pozytywnego wizerunku pracy fizycznej oraz dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku, a także strategiczna migracja to kluczowe elementy rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Globalny niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznychŹródło: Thinkstockphotos
d41tbxk
d41tbxk

Na całym świecie wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do najbardziej poszukiwanych zawodów; w 31 krajach znaleźli się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Promowanie pozytywnego wizerunku pracy fizycznej oraz dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku, a także strategiczna migracja to kluczowe elementy rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Agencja zatrudnienia Manpower Polska opublikowała raport Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych, w którym sygnalizuje, że biznes, rząd oraz branżowe związki pracowników i pracodawców powinny podjąć efektywne działania, by zapobiec dalszemu pogłębianiu się niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Trudności firm z pozyskaniem pracowników z tej grupy zawodowej mogą mieć negatywny wpływ na przyszły wzrost gospodarczy Polski i innych krajów dotkniętych tym problemem.

Jak wynika z opublikowanego w maju przez Manpower badania Niedobór talentów 2010, przeprowadzonego wśród 35 000 pracodawców z 36 krajów, na całym świecie wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do najbardziej poszukiwanych zawodów; w 31 krajach znaleźli się w pierwszej dziesiątce rankingu. Niedobór takich fachowców jak elektrycy, murarze, hydraulicy czy spawacze jest wyzwaniem dla największych światowych gospodarek. W 15 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Włoszech i Kanadzie wykwalifikowani pracownicy fizyczni znaleźli się na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych zawodów. Także w Polsce ankietowani przez Manpower pracodawcy niezmiennie od trzech lat deklarują, że mają największy problem z zatrudnieniem przedstawicieli tych profesji w swoich firmach.

W najnowszym raporcie Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych Manpower zauważa, że ożywienie gospodarcze pogłębi obecny niedobór podaży specjalistów na rynku pracy i proponuje, jako doraźny środek zaradczy likwidowanie barier w przemieszczaniu się pracowników wewnątrz krajów i poza ich granice. „Niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych może spowolnić realizację projektów infrastrukturalnych oraz zagrozić rozwojowi gospodarczemu. To wyzwanie, które wymaga długofalowego podejścia, aby zapewnić w pełni zdrowe funkcjonowanie gospodarki. Przejściowo, w krótkim okresie, poprawę sytuacji przynieść może zwiększenie mobilności pracowników." - wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska.

d41tbxk

Raport Manpower Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych kładzie nacisk na konieczność stworzenia długofalowej, spójnej strategii, której celem będzie podniesienie prestiżu pracy fizycznej w społeczeństwie oraz wypracowanie mechanizmów gwarantujących bieżące dostosowywanie szkolnictwa oraz kursów zawodowych do zmieniających się potrzeb gospodarki. Jakkolwiek migracja jest tymczasowym rozwiązaniem problemu niedoboru siły roboczej, przedstawione w raporcie długoterminowe działania powinny być traktowane priorytetowo, ponieważ zapewnią trwałą równowagę na rodzimym rynku pracy.

„Nieadekwatny system edukacji oraz stereotypy związane z pracą fizyczną przyczyniają się do pogłębiania przepaści między ilością dostępnych fachowców a zapotrzebowaniem na nich. Pracodawcy i rządy powinny podjąć działania by zapewnić pracownikom fizycznym możliwość uzyskiwania zarówno niezbędnych kwalifikacji zawodowych, jak i rozwoju kompetencji miękkich. W momencie, gdy nasza gospodarka wychodzi z kryzysu otworzenie tej kategorii zawodowej na nowe talenty przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia oraz pomoże efektywnie odpowiadać na potrzeby firm." - dodaje Iwona Janas.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mniej niż jeden na trzech 15-latków w Niemczech czy w Czechach chciałby w wieku 30 lat pracować, jako wysoko wykwalifikowany pracownik fizyczny. Liczba ta jest jeszcze mniejsza we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W Polsce taką karierę zawodową przewiduje dla siebie niecałe 25% młodzieży szkolnej w tym wieku.

Istotnym kryterium zagwarantowania stabilnego rozwoju gospodarczego Polski jest dostępność siły roboczej, która zaspokoi potrzeby firm. Najnowszy raport Manpower podkreśla, że wdrożenie polityki strategicznej migracji w krótkim okresie oraz zmiana społecznego odbioru pracy fizycznej i rozwój programów szkoleniowych w dłuższej perspektywie pozwolą skutecznie likwidować problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Joanna Piskunowicz, joanna.piskunowicz@manpower.pl, Manpower Polska, www.manpower.pl.

d41tbxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41tbxk