Głosowanie w cypryjskim parlamencie w piątek wieczorem
22.03. Nikozja (PAP/AP, AFP, Reuters) - Parlament Cypru ma głosować w piątek wieczorem nad projektami ustaw, które pozwolą pogrążonej w kryzysie finansowym wyspie uzyskać pakiet...
22.03.2013 | aktual.: 22.03.2013 20:53
22.03. Nikozja (PAP/AP, AFP, Reuters) - Parlament Cypru ma głosować w piątek wieczorem nad projektami ustaw, które pozwolą pogrążonej w kryzysie finansowym wyspie uzyskać pakiet pomocowy od strefy euro i MFW.
"Najbliższe godziny mogą zdecydować o losach kraju" - powiedział rzecznik rządu.
Największe instytucje finansowe Cypru mogą upaść już w przyszłym tygodniu, jeśli przywódcy polityczni wyspy nie przedstawią eurogrupie do poniedziałku wiarygodnego planu restrukturyzacji sektora finansowego. Nikozja musi też wygospodarować 5,8 mld euro, by uzyskać pakiet pomocowy od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
W czwartek rząd przedstawił parlamentowi projekt utworzenia funduszu solidarnościowego opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach, którego zadaniem byłoby zebranie funduszy mających zagwarantować pomoc zagraniczną.
W piątek po południu przywódcy europejscy, którzy wcześniej sceptycznie przyjęli projekt funduszu, wciąż nie znali szczegółów rządowego planu ratowania finansów Cypru - podkreśla AP. Irytacja europejskich partnerów Cypru staje się niemal namacalna - napisała agencja AFP.
Eurogrupa musi zaakceptować projekty Nikozji, tymczasem pomysły na pozyskanie funduszy zarówno z emisji obligacji, jak i nacjonalizacji funduszy emerytalnych brzmią niewiarygodnie - przypomina AP. Trudno liczyć na to, że w obecnej sytuacji Cypryjczycy kupią rządowe papiery, a fundusze emerytalne nie mogą zostać pozbawione środków.
We wtorek cypryjski parlament odrzucił propozycję jednorazowego podatku od depozytów wynoszącego niespełna 10 proc. ich wartości, który był warunkiem udzielenia 10 mld euro pożyczki ze strony strefy euro i MFW. W piątek znów pojawił się plan sięgnięcia po pieniądze z depozytów, tym razem przekraczających 100 tys. euro. Według cypryjskiej telewizji podatek miałby wynieść 15 proc.; Reuters podał, że będzie to około 10 proc.
Parlament ma też między innymi debatować nad projektem restrukturyzacji drugiego co wielkości cypryjskiego banku Laiki. Uporządkowana likwidacja tej instytucji może polegać na podzieleniu jej na "zły" i "dobry" bank. Właściciele wkładów powyżej 100 tys. euro mogą stracić do 30 proc. swych depozytów - pisze AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela sektora bankowego.
Deputowani mają też głosować nad projektami ustaw o funduszu solidarnościowym i ewentualnej kontroli przepływów kapitałowych. Głosowanie przewidziane na piątek rano przełożono na wieczór.
Dyrektor wykonawczy Laiki Popular Bank, Takis Fidias, skrytykował rządowe plany: "Jestem pewien, że gdy projekty ustaw zostaną przyjęte, zapanuje chaos".
Fidias dodał, że odrzucony plan opodatkowania wszystkich depozytów był lepszy, ponieważ "równo rozkładał ciężar (finansowy) ratowania banków i mógł je ocalić".
"Mam nadzieję, że wciąż jest czas na negocjacje" - podkreślił Fidias.
Bank of Cyprus poinformował jednak, że popiera projekt opodatkowania depozytów powyżej 100 tys. euro, gdyż nie ma żadnego innego szybkiego rozwiązania problemów banków. Ostrzegł też, że "możliwe załamanie sektora bankowego może doprowadzić do całkowitej utraty depozytów wartych ponad 100 tys. euro".
Wcześniej w piątek minister finansów Michalis Sarris poinformował, że opodatkowanie depozytów bankowych jest nadal rozważaną metodą pozyskania przez rząd funduszy, które są warunkiem przyznania Cyprowi pomocy finansowej od zagranicznych kredytodawców.
Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus to najwięksi pożyczkodawcy na Cyprze i zarazem najbardziej zagrożeni upadkiem. Anonimowy rozmówca Reutera poinformował, że przywódcy Cypru starają się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć warte ponad 600 mld euro fundusze emerytalne w Bank of Cyprus.
Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego. Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotują wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus. Oznaczałoby to de facto upadek tych instytucji finansowych na wyspie.(PAP)
fit/ mc/ ana/