Gminy tatrzańskie powołały spółkę Polskie Koleje Górskie
Przedstawiciele samorządów z powiatu tatrzańskiego podpisali w środę umowę notarialną o powołaniu Spółki Polskie Koleje Górskie (PKG). Spółka ta weźmie udział w prywatyzacji Polskich Kolei Linowych (PKL), która zaplanowana została na wrzesień bieżącego roku.
Właściciel PKL, Grupa PKP zamierza sprzedać 100 proc. akcji w ofercie publicznej. Do PKL należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach.
Jak informuje Biuro Prasowe zakopiańskiego Urzędu Miasta, w najbliższych dniach PKG dokona rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym i zacznie prowadzić działania mające na celu pozyskanie finansowania potrzebnego do przejęcia własności nad PKL.
Przewodniczącym Rady Nadzorczej w Spółce PKG został Wiesław Bury, obecny prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Z informacji Biura Prasowego Urzędu Miasta Zakopane wynika, że w niedługim czasie do Spółki PKG, jako akcjonariusz, dołączy również województwo małopolskie.
- Spółka, wraz z renomowanym doradcą finansowym, który niebawem rozpocznie współpracę z PKG, będzie pracować nad pozyskaniem źródeł finansowania potrzebnego do przejęcia PKL oraz wyznaczeniem kierunków zrównoważonego rozwoju - z uwzględnieniem interesów spółki, jej pracowników oraz mieszkańców regionów górskich - powiedział PAP przedstawiciel zarządu PKG Łukasz Chmielowski.
Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zapewnił, że sygnatariusze podpisanej w środę umowy są otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy będą gotowi wesprzeć działania na rzecz rozwoju regionów górskich oraz polskiej turystyki górskiej.
- Chcemy rozmawiać zarówno z podmiotami samorządowymi, jak i prywatnymi. Wiemy, że sprawą żywo interesuje się społeczność lokalna i bardzo nas to cieszy, bo przyszłość PKL to przecież nasza wspólna sprawa, o którą trzeba walczyć - powiedział Majcher.
Umowę o powstaniu spółki podpisali burmistrz miasta Zakopane Janusz Majcher, wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk, wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.
Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą tego rodzaju w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.